Ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ սուտը հնչում էր պատերազմից առաջ, դրա ընթացքում եւ այսօր հնչում է խորհրդարանի ամբիոնից: Այս մասին նոյեմբերի 26-ին Հայաստանի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում «Ռազմական դրությունը վերացնելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ, խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Կուսակցության առաջնորդը, ներկայացնելով իրադարձությունների ժամանակագրությունը, նշեց.
«Սեպտեմբերի 27-ին, երբ պատերազմն արդեն ընթանում էր, խորհրդարանի արտահերթ նիստի ժամանակ, Փաշինյանն ասաց. «Եթե մենք համաձայնենք ճանաչել Արցախը որպես ինքնավար մարզ, ապա հենց հիմա կարող ենք դադարեցնել պատերազմը եւ լուծել այս հարցը»: Ի պատասխան դրան՝ դահլիճից լսվեցին պատասխաններ՝ «Ոչ»: Դրանից հետո Փաշինյանն ասաց. «Ես չէի կասկածում, որ այդպիսին է մեր ընդհանուր դիրքորոշումը»:
Ակնհայտ է, որ վարչապետն այս թեմայի շուրջ քննարկումներ չի անցկացրել որեւէ քաղաքական ուժի հետ պատերազմի մեկնարկից առաջ, այդ թվում` երբ ասում էր, որ «Արցախը Հայաստան է եւ վերջ»:
Փաշինյանը ձախողեց բանակցային ողջ գործընթացը, երբ ասաց, որ դրանք չի վարում Արցախի ժողովրդի անունից, քանի որ նրանցից ձայների տեսքով մանդատ չէր ստացել: Ինձ մոտ տպավորություն է ստեղծվել, որ պատերազմը Հայաստանի իշխանությունները հրահրեցին՝ ձախողելով բանակցային գործընթացը: Այս նույն ֆոնին վարչապետը հայտարարում է, որ «մենք բանակցում ենք այն մասին, ինչ պետք է», եւ անհանգստանալու պատճառ չկա:
Այսինքն, ըստ Փաշինյանի, նա կարող էր դադարեցնել պատերազմը, եթե խորհրդարանը համաձայներ Արցախը հանձնել Ադրբեջանին:
Ընդդիմության բացասական պատասխանն այդ հանդիպմանը այսօր օգտագործվում է մանիպուլյացիայի եւ ստի համար: Կապիտուլյացիայի մասին փաստաթղթի ստորագրումից հետո իշխանությունները պնդում են, որ վարչապետը ամբիոնից խոսել է պատերազմը դադարեցնելու իր պատրաստակամության մասին, սակայն ընդդիմությունը դեմ է եղել դրան, եւ պատերազմը շարունակվել է: Այսինքն՝ ընդդիմությունն իբր դեմ է եղել հենց պատերազմի դադարեցմանը այն ժամանակ, երբ պատերազմն արդեն ընթանում էր, որոշումը կայացվել էր, զորահավաք էր հայտարարվել:
Դրանից էլ առաջ՝ 2020 թվականի հուլիսի 3-ին Փաշինյանը գրում է. ««Սու-30 ՍՄ»-ն ավարտեց առաջին ուսումնական թռիչքները «մարտական պարտությամբ»»:
Հուլիսի 15-ին տեղեկատվություն է հրապարակվում այն մասին, որ «Սու-30 ՍՄ»-ը դուրս է գալիս մարտական հերթապահության՝ ապահովելու համար Հայաստանի օդային սահմանների անձեռնմխելիությունը:
Սեպտեմբերի 17-ին Փաշինյանը հայտնում է. «Սու-30ՍՄ» 4 կործանիչներ միասին մարտական հերթապահության են մեկնել»:
Սեպտեմբերի 25-ին վարչապետը կառավարության նիստում ասում է. «Դուք չեք կարող մեզ հետ խոսել ուժի լեզվով»:
Հուլիսյան բախումների ժամանակ մեզ ասում էին, որ մենք այնպիսի ռազմական ներուժ ունենք, որ անհնար է մեզ հաղթել, այսինքն՝ մեր երկրի գերագույն գլխավոր հրամանատարը պատրաստում էր մեզ այն փաստի համար, որ հնարավոր ագրեսորները լիովին կոչնչացվեն:
Դրանից առաջ՝ 2019 թվականի մարտի 30-ին պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հայտարարել է. «Ես, որպես պաշտպանության նախարար, ասում եմ՝ ես վերաձեւակերպել եմ «տարածքներ խաղաղության դիմաց» ձեւաչափը: Մենք կանենք ճիշտ հակառակը՝ «նոր պատերազմ՝ նոր տարածքների համար»: «Մենք դուրս կգանք այս խրամատային իրավիճակից՝ մշտական պաշտպանական վիճակից: Մենք կմեծացնենք այն ստորաբաժանումների թիվը, որոնք կարող են ռազմական գործողությունները տեղափոխել թշնամու տարածք»:
Պատերազմից հետո պարզվում է, որ Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը պատերազմի երրորդ օրը Փաշինյանին զեկուցել է, որ մենք չենք կարող շարունակել պատերազմը: Վարչապետը այս հարցի վերաբերյալ նույնպես որեւէ քննարկում չի անցկացրել:
Հոկտեմբերի 11-ին խորհրդարանում մենք մեր մտահոգությունն ենք հայտնել Փաշինյանին: Նա իր հերթին ասել է, որ կարող է զանգահարել Պուտինին եւ դադարեցնել պատերազմը՝ Ադրբեջանին զիջելով այն, ինչի համար նա կռվում է: Խոսքը «Լավրովի ծրագրի» մասին է: Այսինքն՝ ոչ մի խոսք Հադրութի եւ Շուշիի մասին: Ընդ որում, Փաշինյանը չի ներկայացրել կոնկրետ ծրագրեր, բայց հետագա պայքարի կոչ է արել:
Հոկտեմբերի 19-ին Անվտանգության խորհրդի նիստում նա ասաց, որ Արցախից խնդրում են իրականացնել «Լավրովի պլանը» եւ դադարեցնել պատերազմը: Հետո պարզվեց, որ նման խնդրանք ոնց որ թե չկա:
Պատասխանելով պատերազմի հետագա ծրագրերի մասին հարցին՝ վարչապետը պատասխանեց, որ նախատեսվում է պարտիզանական պատերազմ անցկացնել: Եվ սա 21-րդ դարում ասում է գերագույն գլխավոր հրամանատարը»:

Сложилась ситуация, когда ложь звучала до войны, во время нее и сегодня звучит с трибуны парламента. Об этом на внеочередном заседании Национального Собрания Армении в ходе обсуждения законопроекта «Об отмене режима военного положения» 26 ноября заявил глава партии «Светлая Армения», руководитель ее парламентской фракции Эдмон Марукян.
Лидер партии, представив хронологию событий, отметил:
«27 сентября, когда уже шла война, во время внеочередного заседания парламента Пашинян сказал: «Если мы согласны признать Арцах автономной областью, то прямо сейчас можем войну остановить и решить этот вопрос». В ответ на это из зала прозвучали ответы: «Нет». После этого Пашинян сказал: «Я и не сомневался, что такова наша общая позиция».
Очевидно, что премьер-министр до начала войны ни с одной из политических сил не проводил обсуждения по этой теме, в том числе и когда говорил, что «Арцах – Армения и все».
Пашинян провалил весь переговорный процесс, когда сказал, что не ведет их от имени народа Арцаха, поскольку не получил от них мандата в виде голосов. У меня сложилось впечатление, что войну спровоцировали власти Армении, провалив переговорный процесс. На этом же фоне премьер заявляет о том, что «ведем переговоры о том, о чем нужно» и повода для беспокойств нет.
То есть, по словам Пашиняна, он мог бы остановить войну, если бы парламент согласился бы отдать Арцах Азербайджану.
Отрицательный ответ оппозиции на том заседании сегодня используется для манипуляции и лжи. После подписания документа о капитуляции власти утверждают, что премьер с трибуны говорил о готовности остановить войну, однако, оппозиция была против, и война продолжилась. То есть оппозиция якобы была против именно остановки войны, тогда как война уже шла, решение принято, мобилизация объявлена.
Еще раньше 3 июля 2020 года Пашинян пишет: ««Су-30СМ» выполнили первые тренировочные полеты с «боевым поражением»».
15 июля публикуется информация о том, что «СУ – 30 СМ» выходят на боевое дежурство для обеспечения неприкосновенности воздушных рубежей Армении.
17 сентября Пашинян сообщает: «4 истребителя «СУ – 30 СМ» вместе вышли на боевое дежурство».
25 сентября премьер-министр на заседании Правительства говорит: «С нами нельзя говорить на языке силы».
В ходе июльских столкновений нам говорили, что у нас такой военный потенциал, что победить нас невозможно, то есть верховный главнокомандующий нашей страны готовил нас к тому, что потенциальные агрессоры будут полностью уничтожены.
До этого 30 марта 2019 года министр обороны Давид Тоноян заявил: «Я, как министр обороны, говорю: я переформулировал формат «территории в обмен на мир». Мы сделаем прямо противоположное «новая война за новые территории». «Мы выйдем из этой окопной ситуации, постоянного оборонного состояния. Мы увеличим число тех подразделений, которые могут перенести военные действия на территорию противника».
После войны выясняется, что начальник Генштаба ВС Армении на 3-ий день войны доложил Пашиняну о том, что не можем продолжать войну. Премьер и по этому вопросу не провел никаких обсуждений.
11 октября в парламенте мы выразили Пашиняну свою обеспокоенность. Он же, в свою очередь, сказал, что может позвонить Путину и остановить войну, уступив Азербайджану то, за что он воюет. Речь идет о «плане Лаврова». То есть ни слова о Гадруте и Шуши. При этом Пашинян конкретных планов не представил, но призвал к дальнейшей борьбе.
19 октября на заседании Совбеза он говорит, что из Арцаха просят реализовать «план Лаврова» и остановить войну. Потом оказалось, что такой просьбы, вроде бы, не было.
На вопрос, прозвучавший о дальнейших планах войны, премьер-министр ответил, что планируется вести партизанскую войну. И это в 21 веке говорит верховный главнокомандующий».