Երևանի Պետական Բժշկական Համալսարանի դասախոսներ, գիտնականներ, պրոֆեսորներ, տեղեկացրել են, որ միանալու են 2020 թ. դեկտեմբերի 22-ի գործադուլին, ընդգծելով, որ Հայաստանում ստեղծված իրավիճակը ու երկրի բարոյահոգեբանական մթնոլորտը հատել է գրեթե բոլոր եզրագծերը և իրավիճակը երկրում մնում է ծայրահեղ վտանգավոր և ճգնաժամային։
Այս մասին տեղեկացնում են ԵՊԲՀ-ից։
Համալսարանականները բոլորին կոչ են անում այս պայթունավտանգ պահին իրավիճակը գնահատել սթափ և որևէ կերպ անհամերաշխության ու պառակտման փորձեր չնախաձեռնել։ Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ դասադուլի մասնակիցների շրջանակում կան նաև բուժաշխատողներ, ապա իրականացվել են գործընթացներ համապատասխան միջոցառումներ ձեռնարկելու և քաղաքացիների կյանքը չվտանգելու նպատակով բուժումը պատշաճ կերպով կազմակերպելու համար։
Հավելենք նաև, որ դեկտեմբերի 12-ին բժշկական համալսարանի մի շարք աշխատակիցներ միացել էին շուրջ 300-ից ավելի բուժաշխատողների՝ ՀՀ-ից և Սփյուռքից, կոչին ստեղծված վիճակի համար պատասխանատու անձանց հրաժարականների և կառավարության ինքնակամ և անցնցում հեռացման պահաջին:

Professors and scholars of Yerevan State Medical University have informed that they will join the workers’ strike on December 22. They have also highlighted the fact that the current situation in Armenia is still extremely dangerous and critical.
The representatives of the University call on assessing the situation with sobriety at this dangerous moment and being in solidarity. Taking into consideration the fact that among the participants of the student strike are medical workers, Yerevan State Medical University has implemented procedures to take relevant actions and organize medical treatment properly in order to not put the lives of citizens at risk.
On December 12, several employees of Yerevan State Medical University joined the call of more than 300 medical workers from Armenia and abroad to demand the resignation of those who are responsible for the current situation in Armenia and the voluntary resignation of cabinet members without turbulence.