Հայաստանում փոփոխության կարիք ունի եւս մեկ կետ՝ կապված համազգային խնդիրների լուծմանը Սփյուռքի ներգրավման հետ: Այս մասին դեկտեմբերի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության եւ նրա խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Նրա խոսքով՝ Ղարաբաղի վրա հարձակվելիս Ադրբեջանը նախապես ստացավ իր մեծ եղբոր՝ Թուրքիայի աջակցությունն ու օգնությունը: Մինչդեռ Հայաստանում երկար տարիներ շարունակ ամեն ինչ արվել է երկրի քաղաքական կյանքում Սփյուռքի դերը սահմանափակելու համար:
«Անհրաժեշտ է «պատուհանները» եւ «դռները» բացել Սփյուռքի ներկայացուցիչների համար: Նրանք երկրորդ անձնագիր ունենալով՝ հնարավորություն չունեն զբաղեցնելու նախարարական պաշտոններ: Անհրաժեշտ է նրանց նման հնարավորություն ընձեռել թարմ օդի ներհոսքի համար»,- պարզաբանեց Մարուքյանը՝ հավելելով, որ առանց դրա անհնար է հաղթահարել երկրի առջեւ կանգնած մարտահրավերները:

YEREVAN. – Another point needs to be changed in Armenia—in connection with the Armenian diaspora involvement the solution of national issues. Edmon Marukyan, chairman of the opposition Bright Armenia Party (BAP) and head of its parliamentary faction, said this at a press conference Wednesday.
According to him, when recently attacking Artsakh (Nagorno-Karabakh), Azerbaijan first received the support and assistance of its "big brother," Turkey, whereas for many years in Armenia, everything has been done to limit the role of the Armenian diaspora in the country's politics.
"It is necessary to open the 'windows' and 'doors' for the representatives of the Diaspora. Having a second passport, they do not have the opportunity to hold ministerial positions [in Armenia]. It is necessary to give them such an opportunity for the inflow of ‘fresh air,’" Marukyan explained, adding that without it, it is impossible to overcome the challenges facing Armenia.