ՆԱՏՕ-ն չի տեսնում Ռուսաստանի մեջ միության համար անմիջական ռազմական վտանգ: Այդ մասին հինգշաբթի հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ես չեմ տեսնում անմիջական սպառնալիք, որը բխում է Ռուսաստանից ռազմական հարձակման տեսքով,-ասել է նա:-Սակայն ես տեսնում եմ Ռուսաստան, որն ամրապնդում է իր դիրքերը: Այն օգտագործում է իր ռազմական ուժն ընդդեմ հարեւանների՝ Վրաստանի եւ Ուկրաինայի»,-հավելել է Ստոլտենբերգը:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի պնդմամբ՝ Մոսկվան էր կանգնած Գերմանիայի եւ Նորվեգիայի խորհրդարանների դեմ կիբերհարձակումների հետեւում: Ստոլտենբերգը հերթական անգամ մեղադրել է Ռուսաստանին Մեծ Բրիտանիայում մարդասպանությունների համար քիմիական նյութեր օգտագործելու մեջ: «Ռուսաստանն ունի միջուկային զենք ու հրթիռներ, որոնք կարող են հասնել Եվրոպայի ամբողջ տարածքին»,-ասել է միության ղեկավարը:
Ստոլտենբերգը քննադատել է Թուրքիայի՝ ռուսական Ս-400 զենիթահրթիռային համակարգեր ձեռքբերելու որոշումը: «Սակայն ես գիտեմ, որ Թուրքիան կարեւոր դաշնակից է: Նա ունի ռազմավարական աշխարհագրական դիրք»,-հավելել է նա՝ ընդգծելով, որ կարեւոր է պահպանել Թուրքիային միության կազմում:

НАТО не видит в России источник непосредственной военной опасности для альянса. Об этом заявил в четверг в интервью журналу Le Point генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг, передает ТАСС.
«Я не вижу непосредственной угрозы, исходящей от России в форме военного нападения», - сказал он. «Но я вижу Россию, которая утверждается. Она использует свою военную мощь против соседей - Грузии и Украины», - добавил Столтенберг.
По утверждению генсека НАТО, Москва «стояла за кибератаками, направленными против парламентов в Германии и Норвегии». Столтенберг в очередной раз обвинил Россию в «использовании химических веществ для убийств людей в Великобритании». «Даже если она не столь же могущественна, как был Советский Союз, Россия обладает ядерным оружием и ракетами, которые могут достигнуть всей территории Европы», - сказал глава альянса.
Столтенберг подверг критике решение Турции приобрести российские зенитные ракетные системы С-400. «Но я знаю, что Турция - важный союзник НАТО. У нее стратегическое географическое положение», - добавил он, подчеркнув, что «важно сохранить Турцию в альянсе».