Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել պարոն Ուրազաեւին հայ-ղազախական հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված արդյունավետ գործունեություն ծավալելու համար: Նիկոլ Փաշինյանը կարեւորել է հայ-ղազախական հարաբերությունների շարունակական զարգացումը եւ ընդգծել երկու երկրների սերտ փոխգործակցության փաստը նաեւ բազմակողմ ձեւաչափերում՝ ԵԱՏՄ, ՀԱՊԿ եւ ԱՊՀ շրջանակում: Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանն ու Ղազախստանն ունեն տնտեսության բնագավառում գործակցության մեծ ներուժ, որի իրացման գործում Նիկոլ Փաշինյանը նշել է միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ գործունեության եւ մասնավոր հատվածների միջեւ կապերի ընդլայնման անհրաժեշտությունը:
Դեսպան Ուրազաեւը շնորհակալություն է հայտնել անձամբ վարչապետին եւ ՀՀ կառավարությանը սերտ համագործակցության համար՝ վստահեցնելով, որ հետագա գործունեության ընթացքում եւս բոլոր ջանքերը ներդնելու է հայ-ղազախական բարեկամական հարաբերությունների զարգացմանը նպաստելուն: Դեսպանը նշել է, որ անցած 5 տարիների ընթացքում երկկողմ կապերը շարունակական կերպով ընդլայնվել են բոլոր ոլորտներում: Խոսելով տնտեսական փոխգործակցության մասին՝ պարոն Ուրազաեւը նկատել է, որ չնայած կորոնավիրուսի պանդեմիային՝ 2020 թվականին երկու երկրների միջեւ առեւտրաշրջանառության ծավալներն աճել են 50 տոկոսով, ինչը լավ նախադրյալ է աճի տեմպերը պահպանելու ու զարգացնելու համար:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել տնտեսական համագործակցության հեռանկարներին, ԵԱՏՄ-ում Ղազախստանի նախագահության առաջնահերթություններին, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային նշանակության այլ հարցերի:

Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan today received outgoing Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Kazakhstan to Armenia Timur Urazayev.
The Prime Minister expressed gratitude to Urazayev for carrying out activities for the development of Armenian-Kazakh relations effectively, underscored the close partnership of the two countries in multilateral formats (Eurasian Economic Union, Collective Security Treaty Organization and CIS) and added that Armenia and Kazakhstan have great potential for partnership in the economic sector.
Ambassador Urazayev expressed gratitude to the Prime Minister and the Government of Armenia for the close cooperation. The Ambassador stated that over the past five years, the bilateral relations have been expanded in all sectors. Talking about economic cooperation, Urazayev noted that in spite of the coronavirus pandemic, in 2020, the trade turnover between both countries grew by 50% which is a good precondition for maintaining and increasing the pace of growth.
During the meeting, the interlocutors touched upon the prospects for economic cooperation, the priorities of Kazakhstan’s chairmanship in the EEU and other regional issues.