Բացարձակ դատապարտելի է ՀՀ քաղաքացիների ուղղված բռնության սպառնալիքներով ու ահաբեկելու դիրքերից խոսելու կամ պահանջներ ներկայացնելու որեւէ փորձ. դա ուղիղ ոտնահարում է մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքը եւ կոպտորեն խախտում նրանց միջազգայնորեն ճանաչված ու ՀՀ սահմանադրությամբ երաշխավորված իրավունքները: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Տնտեսական ու տրանսպորտային կապերի հայտարարված ապաշրջափակման՝ մեր երկրին վերաբերող ցանկացած միջոցառում պետք է իրականացվի Հայաստանի քաղաքացիների ու առաջին հերթին սահմանային բնակավայրերի բնակիչների ՀՀ Սահմանադրությամբ ամրագրված իրավունքների բարձր երաշխավորմամբ:
Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման բարձրագույն մարմինների գործողությունների կամ որոշումների հիմքում պետք է լինի այն, թե որքանով է այդ գործողությամբ կամ որոշմամբ մեր երկրում ապահովվում իրավունքի գերակայությունը: Սա իր հերթին նշանակում է Հայաստանում ապրող յուրաքանչյուր մարդու կյանքի, սեփականության ու մյուս բոլոր իրավունքների ամուր երաշխիքներ, բոլոր ռիսկերի ապահովագրմամբ դրանց լիարժեք պաշտպանություն իրական կյանքում:
Սկզբունքային կարեւորության հարց է այն, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետի ու դրան հաջորդած՝ 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների ցանկացած իրականացում պետք է պարտադիր հաշվի առնի, որ ադրբեջանական իշխանության բարձրագույն մարմինները Արցախում հայերի նկատմամբ իրականացրել են էթնիկ զտումների քաղաքականություն, ոչ միայն շարունակում են, այլ նաեւ օրեցօր խորացնում են հայատյացությունն ու թշնամանքի քարոզը, հայ ժողովրդի մասին խոսում են ցեղասպանության բացահայտ սպառնալիքներով:
Բացարձակ դատապարտելի է ՀՀ քաղաքացիների ուղղված բռնության սպառնալիքներով ու ահաբեկելու դիրքերից խոսելու կամ պահանջներ ներկայացնելու որեւէ փորձ. դա ուղիղ ոտնահարում է մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքը եւ կոպտորեն խախտում նրանց միջազգայնորեն ճանաչված ու ՀՀ սահմանադրությամբ երաշխավորված իրավունքները:
Այսքանով հանդերձ, եթե միջազգային ակտի որեւէ դրույթ կարճաժամկետ կամ երկարաժամկետ հեռանկարում հանգեցնելու է Հայաստանի բնակիչների իրավունքները խախտող գործողությունների կամ որոշումների, ապա դրանք չեն կարող ունենալ որեւէ իրավական ուժ, կխախտեն իրավունքի գերակայությունը ու հետեւաբար նաեւ՝ ՀՀ Սահմանադրությունը:
Սրանք մեր պետության պարտավորություններն են Հայաստանում ապրող յուրաքանչուր մարդու նկատմամբ, պարտավորություններ են, որոնք մեր պետությունը ստանձնել է մարդու իրավունքներ պաշտպանելու համար եւ որոնք ուղիղ հետեւում են իր իսկ ստորագրած ու վավերացրած միջազգային պայմանագրերից»։

Любое заявленное мероприятие по разблокированию экономических и транспортных связей, касающееся нашей страны, должно осуществляться с гарантированием закрепленных Конституцией РА прав граждан Армении и, в первую очередь, жителей приграничных районов. Об этом написал на своей странице в Facebook омбудсмен Армении Арман Татоян.
«В основе действий или решений высших органов государственного управления Республики Армения должно быть учтено обстоятельство того, в какой мере эти действия или решения обеспечивают верховенство закона в нашей стране. Это, в свою очередь, означает надежные гарантии жизни, собственности и всех других прав любого человека, проживающего в Армении, их полноценную защиту в реальной жизни со страхованием от всех рисков.
Принципиально важным вопросом является то, что при реализации положений пункта 9 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и последующего трехстороннего заявления от 11 января 2021 года в любом случае обязательно должно быть учтено то, что высшие органы азербайджанских властей провели политику этнической чистки армян в Арцахе. И они не только продолжают эту политику, но и день ото дня углубляют пропаганду ненависти и вражды к армянам, озвучивают открытые угрозы геноцида в отношении армянского народа.
Любые попытки угроз насилия и запугивания граждан Армении абсолютно осуждаемы, это прямое посягательство на международные права человека и грубое нарушение их гарантированных Конституцией Республики Армения и международно признанных прав.
Вместе с тем, если какое-либо положение международного акта в краткосрочной или долгосрочной перспективе приведет к действиям или решениям, нарушающим права жителей Армении, то они не могут иметь никакой правовой силы, нарушат верховенство закона и, следовательно, и Конституцию РА.
Это обязательства нашего государства перед каждым человеком, живущим в Армении, обязательства, которые наше государство взяло на себя в плане защиты прав человека, которые непосредственно лежат в основе подписанных и ратифицированных им международных договоров».