ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Ջո Բայդենը մտադիր է հինգ կանանց նշանակել մի շարք գերատեսչությունների քարտուղարների տեղակալների պաշտոններում, գրում է Gazeta-ն՝ հղում անելով The Washington Post-ին:
Ըստ թերթի՝ խոսքը Փոլի Թրոթենբերգի, Անդրեա Փալմի, Էլիզաբեթ Քլեյնի, Սինդի Մարթենի, Ջոուել Բրոնոգի մասին է: Նրանք կարող են նշանակումներ ստանալ համապատասխանաբար գյուղատնտեսության, տրանսպորտի, առողջապահության եւ սոցիալական ծառայությունների, ներքին հարդարանքի եւ կրթության վարչություններում: Այս կանանց թեկնածությունները պետք է հաստատվեն ԱՄՆ Սենատի կողմից:
«Կարեւորագույն վարչություններում պրակտիկ փորձ ունեցող տեղակալների նշանակումն արտացոլում է կանանց բարձրացնելու եւ երկրում առկա ճգնաժամերը արագ լուծելու Բայդենի ցանկությունը»,- նշում է թերթը:
Ինչպես հայտնի է, Բրոնոգը, Թրոթենբերգը, Փալմը եւ Քլեյնը նույն գերատեսչություններում պաշտոններ են զբաղեցրել ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբամայի ղեկավարման տարիներին:

President-elect Joe Biden plans to appoint five women as deputy secretaries of a number of US departments, writes The Washington Post.
The transition team officially announced that he would nominate Polly Trottenberg as deputy secretary of Transportation, Andrea Palm as deputy secretary of Health and Human Services, Elizabeth Klein as deputy secretary of the Interior, Cindy Marten as deputy secretary of Education, and Jewel Bronaugh as deputy secretary of Agriculture. But these women's respective candidacies shall be approved by the US Senate.
The appointment of deputies with practical experience to key departments reflects Biden's desire to elevate women and resolve the country's crises quickly, the newspaper said.
Bronaugh, Trottenberg, Palm, and Klein had held positions in their same departments also during the tenure of former US President Barack Obama.