ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Ջո Բայդենը մտադիր է հինգ կանանց նշանակել մի շարք գերատեսչությունների քարտուղարների տեղակալների պաշտոններում, գրում է Gazeta-ն՝ հղում անելով The Washington Post-ին:
Ըստ թերթի՝ խոսքը Փոլի Թրոթենբերգի, Անդրեա Փալմի, Էլիզաբեթ Քլեյնի, Սինդի Մարթենի, Ջոուել Բրոնոգի մասին է: Նրանք կարող են նշանակումներ ստանալ համապատասխանաբար գյուղատնտեսության, տրանսպորտի, առողջապահության եւ սոցիալական ծառայությունների, ներքին հարդարանքի եւ կրթության վարչություններում: Այս կանանց թեկնածությունները պետք է հաստատվեն ԱՄՆ Սենատի կողմից:
«Կարեւորագույն վարչություններում պրակտիկ փորձ ունեցող տեղակալների նշանակումն արտացոլում է կանանց բարձրացնելու եւ երկրում առկա ճգնաժամերը արագ լուծելու Բայդենի ցանկությունը»,- նշում է թերթը:
Ինչպես հայտնի է, Բրոնոգը, Թրոթենբերգը, Փալմը եւ Քլեյնը նույն գերատեսչություններում պաշտոններ են զբաղեցրել ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբամայի ղեկավարման տարիներին:

Избранный президент США Джо Байден собирается назначить пять женщин на должности заместителей секретарей в ряд ведомств, пишет Gazeta со ссылкой на The Washington Post.
Как сообщает издание, речь идет о Полли Троттенберг, Андреа Палм, Элизабет Кляйн, Синди Мартен, Джуэл Броног. Они могут получить назначения в департаментах сельского хозяйства, транспорта, здравоохранения и социальных служб, интерьера и образования, соответственно. Кандидатуры этих женщин должен утвердить Сенат США.
«Назначение заместителей с практическим опытом работы в критически важные департаменты, отражают стремление Байдена возвысить женщин и его желание быстро справиться с кризисами в стране», — отмечает издание.
Как известно, Броног, Троттенберг, Палм и Кляйн занимали должности в тех же департаментах при администрации экс-президента США Барака Обамы.