«Փաստինֆո»-ի  տեղեկություններով՝ ՀՔԾ-ն որոշել է ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնել՝ նրա արարքում հանցակազմի բացակայության հիմքով։
Խոսքը վերաբերում է պաշտոնավարման ընթացքում ԱԱԾ նախկին տնօրենի կողմից ենթադրյալ լիազորություններն անցնելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործին։ Ամիսներ շարունակ քննություն իրականացնելով ՀՔԾ քննիչը չի կարողացել որեւէ հիմք գտնել ու ի վերջո որոշում է կայացրել Արթուր Վանեցյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնել՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով։
Բացի այդ՝ ՀՔԾ-ն որոշում է կայացրել՝ Վանեցյանի կողմից պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու վերաբերյալ հարուցված քրեական գործը կարճել՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով։

According to Pastinfo, the Special Investigation Service (SIS) of Armenia has decided not to prosecute the former director of the National Security Service (NSS) and leader of the opposition Homeland Party, Artur Vanetsyan.
This refers to the criminal case initiated against Vanetsyan on alleged abuse of power during his tenure as director of the NSS. After months of investigation, the SIS could not find any grounds and, ultimately, decided not to prosecute Vanetsyan on the grounds of lack of corpus delicti.
Also, the SIS has decided to discontinue—again on the grounds of lack of corpus delicti—the criminal case opened against Artur Vanetsyan on charges of going beyond official powers.