Հունվարի 20-ին և 21-ի առավոտյան ՀՀ պետական սահմանի հայ-ադրբեջանական շփման գծի ամբողջ երկայնքով շարունակվել է պահպանվել կայուն օպերատիվ իրավիճակ, սահմանային միջադեպեր չեն արձանագրվել, տեղեկացնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
ՀՀ ԱԱԾ-ից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի պատասխանատվության տակ գտնվող Գորիս-Կապան միջպետական ավտոճանապարհի Որոտան-Դավիթ Բեկ հատվածում ևս միջադեպեր չեն արձանագրվել:
ՀՀ զինված ուժերի և ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ստորաբաժանումները վերահսկում են սահ¬մա¬նային իրավիճակը սահ¬մա¬նա¬գո¬տու ամբողջ երկայնքով և կատարում առաջադրված խնդիրները:

On January 20 and on the morning of January 21, the stable operative situation was maintained and no border incidents were recorded along the entire length of the Armenian-Azerbaijani line of contact of the state border of Armenia, the press service of the Ministry of Defense of Armenia reported.
According to the news received from the National Security Service of Armenia, incidents also weren’t recorded in the Vorotan-Davit Bek sector of the Goris-Kapan interstate road that are under the responsibility of the Border Guard Troops of the National Security Service.
The units of the Armed Forces of Armenia and the Border Guard Troops of the National Security Service are controlling the situation on the border along the entire length of the border zone and are completing their tasks.