Երեսուներեք անհետ կորած երեխա է հայտնաբերվել հունվարին մարդկանց թրաֆիքինգի դեմ պայքարի հատուկ գործողության ընթացքում, որն իրականացվել է Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի Լոս Անջելեսի բաժնի կողմից, հաղորդում է CNN-ը՝ հղում անելով ՀԴԲ-ի հայտարարությանը:
«Կորած հրեշտակներ» կոդային անվանման ներքո գործողությունը մեկնարել է հունվարի 11-ին: Հայտնաբերված 33 երեխաներից ութը ենթարկվել է սեռական շահագործման:
Գործողության ընթացքում երկու երեխա մի քանի անգամ է վերադարձվել, հայտնել են ՀԴԲ-ից՝ նշելով, որ հաճախ են պատահում դեպքեր, երբ փրկված զոհերը վերադառնում են մարմնավաճառության կամավոր, կամ ուժի գործադրմամբ, խարդախության կամ հարկադրանքի միջոցով:
Գործողության ընթացքում հայտնաբերված զոհերից մի քանիսը նախկինում ենթարվկել է սեռական շահագործման եւ համարվել անհետ կորած, ասվում է հայտարարության մեջ:
Գործողության արդյունքում մարդկանց առեւտրով զբաղվելու մեղադրյալներից մեկին մեղադրանք է առաջադրվել պետության կողմից, ինչպես նաեւ մեկնարկել է մի քանի ուրիշ հետազոտություն, նշում են ՀԴԲ-ից:
Մի քանի փրկված անչափահաս եղել է ձերբակալված պայմանական վաղաժամ ազատման ռեժիմը խախտելու համար, կողոպուտի կամ այլ զանցանքների հատկանիշներով: Հայտարարության համաձայն՝ մեկ երեխա դարձել է ծնողների առեւանգման զոհ:

Thirty-three missing children were recovered this month in an anti-human trafficking operation led by FBI's Los Angeles field office, the bureau said in a statement Friday, CNN reported.
Of the 33 children recovered during "Operation Lost Angels," eight were being sexually exploited at the time of their recovery, the FBI said. The operation began on January 11.
Two children were recovered multiple times during the operation, the FBI said, noting it's not uncommon for rescued victims to return to commercial sex trafficking "either voluntarily or by force, fraud, or coercion."
Some of the other victims located during the operation were sexually exploited in the past and were considered vulnerable missing children, the statement said.
One suspected human trafficker faces state charges as a result of the operation and several other investigations were opened, the FBI said.
Some of the rescued minor victims "were arrested for probation violations, robbery, or other misdemeanors" while one child a victim of a noncustodial parental kidnapping, according to the statement.