Մարդկանց, որոնք ազատագրել են Շուշին, հրամայված էր նահանջել, քանի որ նրանց ասել են, որ այժմ «Իսկանդերներով» կհարվածեն, եւ նրանք չպետք է այնտեղ լինեն: Եւ նրանք արդեն գրավել էին Շուշին եւ հեռացել Փաշինյանի հրամանով: Այդ մասին հայտարարել է «Ժամանակի էությունը» շարժման առաջնորդ Սերգեյ Կուրղինյանը:
«Մարդկանց, որոնք ազատագրել են Շուշին, հրամայված էր նահանջել, քանի որ նրանց ասել են, որ այժմ «Իսկանդերներով» կհարվածեն, եւ նրանք չպետք է այնտեղ լինեն: Եւ նրանք արդեն գրավել էին Շուշին եւ հեռացել Փաշինյանի հրամանով: Իսկ այն պահին, երբ նրանք հեռացել են, հայտարարվել է, որ Շուշին հանձնել են: Այդպիսի կապիտուլյացիայի համար որեւէ հիմնավորում չկար: Ես առհասարակ չեմ հասկանում՝ ինչ կապ ուներ այդտեղ Շուշին:
Այժմ արդեն բոլոր հայ աղբյուրներն ասում են, որ հայկական բանակն առհասարակ չի մասնակցել Ղարաբաղին աջակցելու հարցում, առհասարակ: Նաեւ զենքը, որը փոխանցվել էր Ղարաբաղին տարբեր կողմերից, սառեցվել էր Հայաստանի տարածքում եւ չէր փոխանցվել Ղարաբաղին: Ընդհանուր առմամբ մայր Հայաստանից որեւէ օգնություն Ղարաբաղին չէր ցուցաբերվել: Արվում էր ամեն ինչ, որ այդ դավաճանությունը, եւ, ըստ էության, Փաշինյանի ընտրությունը կատարվել է թուրք-ադրբեջանական փողերով:
Գլխավոր խնդիրը Ղարաբաղի հանձնում էր, ինչը նա կատարել է, որի համար նրա ընտանիքը ստանում է պարգեւներ արդեն Ադրբեջանի ղեկավարությունից: Հայաստանում քննարկվում է այն, որ կատարվել է աննախադեպ դավաճանություն: Ուշագրավն այն է, որ կռվող ղարաբաղյան բանակը, այնուամենայնիվ, հենց ղարաբաղյան բանակը կարողացել է հետ մղել թուրք-ադրբեջանական ուժերին: Ահա թե ինչն է ուշագրավ:
Զարմանալի են այդ 5 000 տղաները, որոնք զոհվել են այնտեղ: Իսկ մնացածը դավաճանություն է: Եւ հայկական մեղքը, ինչպես ես գրել եմ բազմաթիվ անգամ, կայանում է նրանում, որ խելագարված Հայաստանն ընտրել է դավաճան եւ մարդասպան Փաշինյանին, եւ առ այսօր ոչինչ չի կարող անել այդ կապակցությամբ: Իսկ ինչ վերաբերում է իրական պատերազմին, ապա հանկարծակի պարզ է դարձել, որ փոքրիկ Ղարաբաղն ունակ է կռվել թուրք-ադրբեջանական համատեղ բանակի դեմ Հայաստանի լիարժեք դավաճանության պարագայում: Եւ դա ձեզ այժմ կասի Երեւանում ցանկացած հայ: Ուրիշ ոչ մեկը ոչինչ ձեզ չի ասի»,-ասել է Սերգեյ Կուրղինյանը:

The people who had liberated Shushi were ordered to retreat since they were told that they would be struck with Iskander weapons and that they shouldn’t have been there, and they had already seized Shushi and left by the order of Pashinyan. This is what leader of the Essence of Time movement Sergey Kurghinyan declared.
“When they had left, it was announced that Shushi had been transferred. There was no justification for such capitulation. I don’t understand what Shushi had to do with this at all.
Now all Armenian sources report that the Armenian army didn’t support Nagorno-Karabakh in general. The weapons that were transferred to Nagorno-Karabakh from different sides remained in the territory of Armenia. Overall, Armenia didn’t provide any assistance to Nagorno-Karabakh. All efforts were being made for the treason and, in essence, Pashinyan made the choice with funding from Turkey and Azerbaijan.
The main objective was to transfer Nagorno-Karabakh, and Pashinyan did this, for which his family is already receiving awards from Azerbaijan’s leadership. Armenia says what happened is unprecedented treason. What is interesting is that, nevertheless, the fighting army of Nagorno-Karabakh was the one that succeeded in thwarting the Turkish and Azerbaijani troops. This is what is interesting.
The 5,000 boys and men who died there are amazing. The rest is treason. As I have written several times, Armenians are guilty in the sense that they chose the treacherous assassin Pashinyan and can’t do anything about this to this day. As far as the real war is concerned, it suddenly became clear that the little Nagorno-Karabakh is capable of fighting against the joint Turkish-Azerbaijani army in the case of complete treason in Armenia. Any Armenian in Yerevan will tell you this. Nobody else will tell you anything,” Kurghinyan added.