Իտալիայի վարչապետ Ջուզեպպե Կոնտեն հրաժարական է տվել: Այս մասին երեքշաբթի հայտնել է Rainews24 հեռուստաալիքը Քվիրինալի պալատից, որտեղ տեղի է ունեցել Կոնտեի հանդիպումը պետության ղեկավար Սերջիո Մատարելլայի հետ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Մատարելլայի հետ հանդիպումից առաջ Կոնտեն Նախարարների խորհրդի նիստ էր անցկացրել, որին հայտնել էր պաշտոնը թողնելու իր մտադրության մասին:
Այս որոշումը թելադրված էր «5 աստղ» շարժման կազմում իշխող կոալիցիայի եւ Դեմոկրատական ​​կուսակցության կողմից բացարձակ մեծամասնության կորուստով խորհրդարանի վերին պալատում (Սենատ) դրանից նախկին վարչապետ Մատեո Ռենցիի «Կենդանի Իտալիա» փոքր կուսակցության դուրս գալուց հետո:

Председатель правительства Италии Джузеппе Конте подал в отставку. Об этом сообщил во вторник телеканал Rainews24 из президентского Квиринальского дворца, где состоялась встреча Конте с главой государства Серджо Маттареллой, передает ТАСС.
До встречи с Маттареллой Конте провел заседание Совмина, на котором проинформировал о намерении покинуть свой пост.
Такое решение продиктовано утратой правящей коалицией в составе «Движения «5 звезд» и Демократической партии абсолютного большинства в верхней палате (Сенате) парламента после выхода из нее небольшой партии «Живая Италия» экс-премьера Маттео Ренци.