Transparency International կազմակերպությունը ներկայացրել է կոռուպցիայի ընկալման Corruption Perceptions Index 2020 իր ամենամյա վարկանիշը, որում Հայաստանը զբաղեցրել է 60-րդ տեղը 49 բալով:
2019-ին Հայաստանը 77-րդ տեղում էր:
Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում դրական դինամիկայով առաջատարների թվում են Վրաստանը (56 բալ), Հայաստանը (49) եւ Բելառուսը (47):
Առաջին տեղը զբաղեցնում է Դանիան, ապա՝ Նոր Զելանդիան եւ Ֆինլանդիան:
Զեկույցի համաձայն՝ ամբողջ տարածաշրջանում կորոնավիրուսը վեր է հանել կառուցվածքային եւ կառավարման ընթացիկ խնդիրներ, լայնորեն տարածված կոռուպցիա եւ խորացող սոցիալական դժգհություն:
Որոշ քաղաքական գործիչներ օգտագործել են ճգնաժամը, որպեսզի ամրապնդեն իշխանությունը, ավելացրել են սահմանափակումներն ու առանց այդ էլ սահմանափակ հասանելիությունը տեղեկության նկատմամբ, բացառել թափանցիկության պահանջները պետգնումների կանոններից եւ հրաժարվել հանրային պատասխանատության մեխանիզմներից՝ նշում են հեղինակները:

Transparency International has presented its Corruption Perceptions Index 2020, and Armenia ranked 60th with 49 points, compared to the last year when Armenia was taking 77th place.
Georgia (56 points), Armenia (49), and Belarus (47) became the leaders in positive dynamics in the Eastern Europe and Central Asia region.
Denmark ranks first in the world list, followed by New Zealand and Finland.
According to the report, the COVID-19 has exposed structural and ongoing governance issues, widespread corruption, and exacerbated social discontent.
Some political leaders have used the crisis to strengthen power, add restrictions to already limited access to information, remove transparency requirements from public procurement rules, and abandon public accountability mechanisms, the authors of the report noted.