Transparency International կազմակերպությունը ներկայացրել է կոռուպցիայի ընկալման Corruption Perceptions Index 2020 իր ամենամյա վարկանիշը, որում Հայաստանը զբաղեցրել է 60-րդ տեղը 49 բալով:
2019-ին Հայաստանը 77-րդ տեղում էր:
Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում դրական դինամիկայով առաջատարների թվում են Վրաստանը (56 բալ), Հայաստանը (49) եւ Բելառուսը (47):
Առաջին տեղը զբաղեցնում է Դանիան, ապա՝ Նոր Զելանդիան եւ Ֆինլանդիան:
Զեկույցի համաձայն՝ ամբողջ տարածաշրջանում կորոնավիրուսը վեր է հանել կառուցվածքային եւ կառավարման ընթացիկ խնդիրներ, լայնորեն տարածված կոռուպցիա եւ խորացող սոցիալական դժգհություն:
Որոշ քաղաքական գործիչներ օգտագործել են ճգնաժամը, որպեսզի ամրապնդեն իշխանությունը, ավելացրել են սահմանափակումներն ու առանց այդ էլ սահմանափակ հասանելիությունը տեղեկության նկատմամբ, բացառել թափանցիկության պահանջները պետգնումների կանոններից եւ հրաժարվել հանրային պատասխանատության մեխանիզմներից՝ նշում են հեղինակները:

Организация Transparency International представила свой ежегодный рейтинг восприятия коррупции Corruption Perceptions Index 2020, в котором Армения заняла 60 место с 49 баллами.
Отметим, что в прошлом году, Армения занимала 77 место в рейтинге.
Лидерами по положительной динамике в регионе Восточной Европы и Центральной Азии стали Грузия (56 баллов), Армения (49) и Беларусь (47).
Первое же место в мировом списке занимает Дания, а далее Новая Зеландия и Финляндия.
Согласно докладу, во всем регионе COVID-19 выявил структурные и текущие проблемы управления, широко распространенную коррупцию и усугубил социальное недовольство.
Некоторые политические лидеры использовали кризис, чтобы усилить власть, добавить ограничения к и без того ограниченному доступу к информации, исключить требования прозрачности из правил государственных закупок и отказаться от механизмов общественной ответственности, отмечают авторы.