2020-ին Հայաստան 7300 ավտոմեքենա է ներկրվել (հիմնականում` ԱՄՆ-ից)` 2019-ի 189 հազար ավտոմեքենայի դիմաց: Այս մասին փետրվարի 19-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Հայաստանի պետական ​​եկամուտների կոմիտեի մաքսային վիճակագրության եւ եկամուտների հաշվառման վարչության պետ Մնացական Շարաֆյանը: Նրա խոսքով` ավտոմեքենաների ներմուծումը սպասված ծավալներով չի կրճատվել:
ՊԵԿ մաքսային հսկողության վարչության պետ Արտյոմ Կարապետյանը հավելեց, որ քանի որ ներմուծողները չէին հասցնում մինչեւ ԵԱՏՄ շրջանակներում Հայաստանի համար նախատեսված մաքսային արտոնությունների ժամկետի ավարտը, առաջարկվեց նախնական հարկային հայտարարագիր ներկայացնել, ինչը հնարավորություն տվեց հանել հարկը մինչեւ հայտարարագիրը լրացնելու օրը: «Այս մեխանիզմի միջոցով 3.800 ավտոմեքենա ձեւակերպվոց 2019-ի մաքսային դրույքներով: Եւս 370 մեքենայի մասով, որոնք չէինք հասցրել հարկային հայտարարագրում անցնել, առանձին որոշում ընդունվեց: Դրանց նկատմամբ եւս 2019-ի հարկերը կիրառվեցին»,- նշեց նա:

В 2020 году в Армению было импортировано 7300 автомобилей (в основном из США) против 189 тыс. автомобилей в 2019 году. Об этом на встрече с журналистами 19 февраля заявил начальник управления таможенной статистики и учета доходов Комитета государственных доходов Армении Мнацакан Шарафян. По его словам, импорт автомобилей сократился не в тех объемах, как ожидалось.
Начальник управления таможенного контроля КГД  Артем Карапетян добавил, что в связи с тем, что импортеры не успевали к окончанию срока действия таможенных льгот, предусмотренных для Армении в рамках ЕАЭС, было предложено представить предварительную налоговую декларацию, что позволило вычесть налог ко дню заполнения декларации. «С помощью этого механизма 3800 автомобилей были оформлены по таможенным ставкам 2019 года. Еще по 370 автомобилям, не успевшим пройти налоговое декларирование, было принято отдельное решение. К ним также были применены ставки 2019 года»,- отметил он.