ԱՄՆ Կոնգրեսի ավելի քան 100 անդամ 20 նահանգներից կոչ է արել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչախմբին ձեռնարկել կոնկրետ քայլեր Արցախի գոյատեւման եւ Հայաստանի անվտանգության հարցերում, հաղորդում է «Դաշնակցության» Հայ դատի կենտրոնական խորհուրդը:
«Պետքարտուղարին եւ ՊՆ-ին հասցեագրված նամակում ընդգծված է տարածաշրջանային ճգնաժամի լրջությունը, որի պատճառն է Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի վեցշաբաթյա անողոք ագրեսիան անցած տարի աշնանը. առաջարկվում են անհապաղ միջոցներ ԱՄՆ հետեւյալ քաղաքական առաջնահերթությունների շրջանակում.
- ԱՄՆ-ի կողմից արտակարգ օգնություն, որը տրամադրում է Արցախի բնակիչներին հնարավորություն վերականգնել իրենց համայնքներն ու կյանքն առանց հետագա արյունահեղության վախի:
- ԱՄՆ-ի մասնակցության վերականգնում ամուր տարածաշրջանային կարգավորման փնտրտուքի գործում, որը հիմնված է ինքնորոշման հիմնարար իրավունքի վրա, որը կպաշտպանի Արցախի անվտանգությունն ու կօգնի ապահովել, որ եւս մեկ պատերազմ չսանձազերծվի:
- ԱՄՆ-ի կողմից Արցախի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումը եւ նրա դերը՝ որպես օրինական կողմ այդ հակամարտությունը կարգավորելու բանակցություններում:
- ԱՄՆ-ի առաջնորդությունը հայ գերիների անհապաղ ազատագրումն ապահովելու գործում:
- ԱՄՆ-ի պատասխանատվությունը, ներառյալ պատժամիջոցներն ընդդեմ ադրբեջանցի եւ թուրք բարձրաստիճան առաջնորդների, Բաքվին օգնություն ցուցաբերելուց հրաժարումը»,-նշված է հաղորդագրության մեջ:
Հայկական խմբի նամակը նախաձեռնել է կոնգրեսական Ֆրենք Փալոնեն, Գաս Բիլիրաքիսը, Ջեքի Սպեյերը, Դեւիդ Վալադաուն եւ Ադամ Շիֆը:

Более 100 членов Конгресса США из более чем 20 штатов призвали администрацию президента США Джо Байдена предпринять конкретные шаги по обеспечению существования Арцаха и безопасности Армении, сообщает Центральный совет Ай Дата АРФ «Дашнакцутюн»
«В письме, адресованном госсекретарям и министру обороны и подчеркивающем остроту регионального кризиса, вызванного шестинедельной безжалостной агрессией Азербайджана и Турции прошлой осенью прошлого года, предлагаются срочные меры по следующим политическим приоритетам США:
- Чрезвычайная помощь со стороны США, которая предоставляет жителям Арцаха возможность восстановить свои общины и жизнь без страха перед дальнейшим кровопролитием.
- Возобновление участия США в поисках прочного регионального урегулирования - основанного на фундаментальном праве на самоопределение, - которое защитит безопасность Арцаха и поможет обеспечить, чтобы не разразилась еще одна война.
- Признание США права народа Арцаха на самоопределение и его роли как законной стороны переговоров в урегулировании этого конфликта.
- Лидерство США в обеспечении немедленного освобождения армянских пленных.
- Ответственность США, включая санкции против высокопоставленных азербайджанских и турецких лидеров, отказ от помощи США Баку и прекращение действия раздела 907 Акта о поддержке свободы», - отмечается в сообщении.
«Сильное участие Конгресса в письме армянской группы, адресованном администрации Байдена, отражает, а также значительно усиливает растущую двухпартийность поддержки Арцаха среди законодателей со всей Америки. Мы надеемся на сотрудничество с руководством группы и с каждым из наших друзей-законодателей, чтобы воплотить в жизнь эти проармянские, промиротворческие политические приоритеты», - сказала директор по связям с правительством Армянского национального комитета Америки Тереза Еримян.
Письмо армянской группы было инициировано конгрессменами Фрэнком Паллоне, Гасом Билиракисом, Джеки Спейер, Дэвидом Валадао и Адамом Шиффом.