Առաջընթացի ներկայիս մակարդակի պարագայում պետության եւ կառավարության ղեկավար կանանց եւ տղամարդկանց հավասար մասնաբաժնին հնարավոր կլինի հասնել 130 տարի հետո, ՄԱԿ ԱԽ ոչ պաշտոնական հանդիպման ժամանակ ասել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Ռոզմարի ԴիԿառլոն, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Առաջընթացի ներկայիս մակարդակի պարագայում պետության եւ կառավարության ղեկավարի պաշտոնում սեռերի հավասարության հասնելը կտեւի եւս 130 տարի»,- ասել է ԴիԿառլոն:
Նրա խոսքով՝ ՄԱԿ-ը պետք է օրինակ ծառայի սեռերի հավասարության ապահովման հարցերում: ԴիԿառլոն նշել է, որ ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարը կին է նշանակել կազմակերպության հատուկ քաղաքական առաքելությունների ավելի քան 57 տոկոս ղեկավար պաշտոններում, այդ թվում՝ Աֆղանստանում եւ Իրաքում առաքելությունների:
«Մենք հանձնառու ենք ՄԱԿ հովանու ներքո անցկացվող խաղաղ գործընթացներում կանանց կառուցողական մասնակցությանը»,- նշել է նա:
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշն ավելի վաղ նշել էր, որ ընդամենը 22 երկրում են կանայք պետության կամ կառավարության ղեկավար: Ընդ որում՝ նախարարների միայն 21 տոկոսն է կին, իսկ կին խորհրդարանականները կազմում են պատգամավորների 25 տոկոսից պակաս:

Равной доли женщин и мужчин во главе государств и правительств при нынешнем уровне прогресса удастся добиться через 130 лет, заявила на неформальной встрече СБ ООН замгенсека ООН по политическим вопросам Розмари ДиКарло, передает РИА Новости
«При нынешнем уровне прогресса достижение равенства полов на уровне глав государств и правительств займет еще 130 лет», - сказала ДиКарло.
По ее словам, ООН должна подавать личный пример в вопросов обеспечения равенства полов. Как указала ДиКарло, генсек ООН назначил женщин более, чем на 57% руководящих должностей в специальных политических миссиях организации, в том числе на посты глав миссий в Афганистане и Ираке.
«Мы привержены конструктивному участию женщин в мирных процессах, которые проходят под эгидой ООН», - отметила она.
Ранее генсек ООН Антониу Гутерреш отметил, что всего в 22 странах женщина является главой государства или правительства. При этом только 21% министров - женщины, а женщины-парламентарии составляют менее 25% депутатов.
Совбез ООН не достиг консенсуса о членстве «Палестины»
Согласно действующим правилам, комитет может принимать заявления о приеме в ООН новых членов лишь на основе консенсуса…