Ամերիկյան 21 նահանգի իշխանությունները դատական ​​հայց են ներկայացրել նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի դեմ, նրանք պահանջում են չեղյալ հայտարարել Կանադայից Միացյալ Նահանգներ Keystone XL խողովակաշարի շինարարությունը դադարեցնելու որոշումը: Հայցը ներկայացվել է Տեխասի հարավային շրջանի դաշնային շրջանային դատարան, հաղորդվում է դրա տվյալների էլեկտրոնային բազայում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Բայդենը հունվարին պաշտոնը ստանձնելուց հետո առնվազն 15 հրամանագիր է ստորագրել: Դրանց թվում էր նաեւ Keystone XL նավթատարի շինարարության չեղարկման հրամանը: Հայցվորները պնդում են, որ Ամերիկայի նոր ղեկավարը որոշում կայացնելիս գերազանցել է իր լիազորությունները: Նրանք պահանջում են համապատասխան հրամանագիրը հակասահմանադրական ճանաչել եւ չեղյալ հայտարարել:
Հայցի ներկայացման նախաձեռնողները Տեխաս եւ Մոնտանա նահանգների գլխավոր դատախազներն են: Նրանք շեշտում են, որ խողովակաշարի շինարարությունը չեղյալ հայտարարելու պատճառով Մոնտանա, Հարավային Դակոտա, Նեբրասկա եւ Կանզաս նահանգներում առնվազն 12 հազար մարդ չի կարողանա աշխատանք գտնել: Բազմաթիվ նահանգների իշխանություններ կզրկվեն հնարավոր շահույթներից: Հայցվորների կարծիքով՝ Keystone XL-ի կառուցման հարցը պետք է համաձայնեցված լիներ ԱՄՆ Կոնգրեսի հետ:
«Իր պաշտոնավարման առաջին իսկ օրվանից նախագահ Բայդենն իր առջեւ խնդիր է դրել չեղյալ հայտարարել նախորդ վարչակազմի բոլոր հաջողությունները՝լիովին անտեսելով իր իշխանության սահմանադրական սահմանափակումները»,- ասվում է Տեխասի գլխավոր դատախազ Քեն Փաքսթոնի կայքում տեղադրված գրառման մեջ: Նա ամերիկյան առաջնորդի՝ խողովակաշարի կառուցման թույլտվությունը հետ կանչելու որոշումն ապօրինի է անվանել:
Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Օտտավան հիասթափված է Keystone XL-ի վերաբերյալ Բայդենի որոշումից: Ենթադրվում էր, որ խողովակաշարը թույլ կտար օրական Կանադայից ավելի քան 800 հազար բարել նավթ մատակարարել ամերիկյան Տեխաս եւ Լուիզիանա նահանգների նավթավերամշակման գործարաններ:

The authorities of 21 American states have filed a lawsuit against the administration of President Joe BidenЖ they demand to cancel the decision to stop the construction of the Keystone XL oil pipeline from Canada to the United States.
The statement of claim was filed with the federal district court for the Southern District of Texas, according to its electronic database, TASS reported.
Biden signed at least 15 decrees since taking office in January. Among them was an order to cancel the construction of the Keystone XL pipeline. The plaintiffs insist that the new American leader exceeded his authority when he made the decision. They demand that the corresponding decree be declared unconstitutional and canceled.
The initiators of the filing of the claim are the Attorneys General of the states of Texas and Montana. They noted that due to the cancellation of the pipeline construction, at least 12,000 people in the states of Montana, South Dakota, Nebraska, and Kansas will not be able to get jobs. The governments of many states will be deprived of potential profits. According to the plaintiffs, the question of the construction of Keystone XL should have been agreed with the US Congress.
Canadian Prime Minister Justin Trudeau has earlier said that Ottawa is disappointed with Biden's decision regarding Keystone XL. The pipeline was supposed to allow delivering more than 800 thousand barrels of oil per day from Canada to refineries in the American states of Texas and Louisiana.