48 ժամվա ընթացքում վերականգնել ճանապարհի երթեւեկելի մասի հսկայական փոսը: Կամ 43 ժամվա ընթացքում նոր կամուրջ կառուցել: Ոչ, այս ամենը Հայաստանում չէ: Այս ամենը Ճապոնիայում է, Չինաստանում, Գերմանիայում...
Հայաստանում ամեն ինչ կառուցվում եւ վերանորոգվում է շատ ու շատ ավելի երկար: Հյուսիս-Հարավ մայրուղին արդեն երկար տարիներ կառուցվում է, չնայած նախատեսվում էր ավարտել 2016 թվականին: Այս ընթացքում փոխվել են կապալառուները, ընկերությունների հետ պայմանագրերը խզվել են, շինարարությունը կանգ է առել կորոնավիրուսի եւ պատերազմի պատճառով: Ինչու, ինչպես պատահեց, որ մինչ այժմ ճանապարհի կեսն էլ չի կառուցվել՝ սա առանձին խոսակցություն է:
Դեռ 2017-ի դեկտեմբերին այն ժամանակվա վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ Հայաստանի կառավարությունում տեղի է ունեցել հերթական նիստ՝ Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցքի ծրագրի, Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի եւ Հյուսիսային միջանցքի արդիականացման ծրագրի հարցերով: Նիստի ընթացքում ներկայացվել են Քաղաքային կայուն զարգացման «Տրանշ 2» ներդրումային ծրագրի շրջանակներում Երեւանի արեւմտյան շրջանցիկ ճանապարհի Բաբաջանյան-Աշտարակ հատվածի շինարարական աշխատանքների իրականացման մրցույթի արդյունքները: Մրցույթի հաղթող է ճանաչվել իտալական «Տիրենա Սկավի» ընկերությունը՝ 32 943 648,15 ԱՄՆ դոլարի գնային առաջարկով: Խորհուրդը հաստատել է մրցույթի գնահատման արդյունքները եւ «Տիրենա Սկավի»-ի հետ պայմանագրի կնքման հավանություն տվել: Աշխատանքների կատարման տեւողությունը 24 ամիս էր: Ճանապարհի ընդհանուր երկարությունը մոտավորապես 10 կմ է, միջին լայնությունը` 24 մ:
Սա դեռ տեսություն է: Ծրագրի գործնական իրականացումը սկսվել է անցած ամռանը: Եւ այսպես շարունակ: Երեւանի Մալաթիա-Սեբաստիա թաղամասի բնակիչների համար շինարարությունը դժոխքի է վերածվել:
Ես չեմ խոսի փոշու եւ աղմուկի մասին, դա հասկանալի է: Ինչպես երեւում է տեսանյութում եւ լուսանկարում, փորվել է հիմքի հսկայական փոս, որը կուլ է տվել նախկինում գոյություն ունեցող բազմաշերտ ճանապարհը: Փաստորեն, մեկ մեքենայի համար նեղ անցում է մնացել: Նրանց, ովքեր ստիպված են ամեն օր անցնել այս «ճանապարհով», կարելի է միայն կարեկցել: Քանի որ քանդված Բաբաջանյան փողոցը թաղամասի այս հատվածը կապում էր Իսակովի պողոտայի հետ եւ այնուհետեւ կենտրոնի հետ, բնակիչները ստիպված են օգտվել այլընտրանք չունեցող Անդրանիկի փողոցից: Սրան գումարենք իրավիճակը հասկանալու եւ կարգապահության բացակայությունը վարորդների ուղիղ կեսի մոտ եւ արդյունքում Անդրանիկի փողոցով երկու կանգառ անցնելը ահռելի ժամանակ եւ նյարդեր է պահանջում: Ամբողջ փողոցի ողջ երկայնքով մի մեծ խցանում է՝ նույնիսկ կիրակի օրերին:
Բայց սա դեռ ամենը չէ: Մոտակա հետիոտնային կամրջից «դեպքի վայրի» զննումը պարզ ցույց է տալիս, որ շինարարությունը ոչ միայն չի մոտենում ավարտին կամ գոնե իրավիճակի որոշակի մեղմացման, այլեւ ընդհանրապես չի իրականացվում: Չկա ոչ տեխնիկա, ոչ աշխատողներ: Այն ամենը, ինչ արվել է գրեթե մեկ տարվա ընթացքում, հիմքի փոսն է, հենապատի մի փոքր հատվածը, մեծ քանակությամբ մետր խողովակներ:
Հնարավոր է, իհարկե, ինչպես Երեւանի փողոցներում հայտնված հսկայական անցքերի ու փոսերի դեպքում, հղում անել վատ եղանակին եւ համապատասխան սարքավորումների բացակայությանը: Բայց այդ դեպքում ինչո՞ւ էր անհրաժեշտ քանդել գոյություն ունեցող ճանապարհը եւ ամեն կերպ բարդացնել մարդկանց առանց այդ էլ դժվար կյանքը: Մի՞թե, որ քաղաքը մռայլ ու դժգույն տեսք ունենա՝ սրանից բխող բոլոր հետեւանքներով:
Քանի որ շինարարությունը սկսել եք, բարի եղեք այն կատարել եւ ավարտին հասցնել այնպես, որ նվազագույնի հասցվեն անհարմարությունները, եւ երկար ամիսներ չթողնել հսկայական թաղամասի բնակիչներին առանց տուն վերադառնալու հնարավորության՝ առանց ճանապարհին մի քանի ժամ սպանելու: «Շինարարության» այս տեմպերով այն կավարտվի ոչ թե 24 ամսվա, այլ առնվազն 24 տարվա ընթացքում:
Մարտի 24-ի երեկոյան, երբ այս նյութն արդեն պատրաստ էր, Երեւանի քաղաքապետարանը հանդես եկավ նոր հաղորդագրությամբ: Մարտի 26-ից հուլիսի 30-ը էստակադայի տակով փակ կլինի Բաբաջանյան փողոցից դեպի Իսակովի պողոտա եւ հակառակ ուղղությամբ երթեւեկությունը: Առաջարկվում է օգտվել Բաբաջանյան փողոցից դեպի Իսակովի պողոտա շրջադարձով երթուղուց:
Փաստորեն, սա նշանակում է, որ մայրաքաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա շրջանի բնակիչները կհայտնվեն կիսաբլոկադայի վիճակում:
Իհարկե, մի օր սա նույնպես կավարտվի: Միայն իսկապես ցանկալի չէ, որ դա ստացվի ինչպես դասականի մոտ է: Ափսոս միայն` ապրեինք այդ հիանալի ժամանակներում...

Устранить огромную дыру в дорожном полотне за 48 часов. Или построить новый мост за 43 часа. Нет, все это – не в Армении. Все это – в Японии, Китае, Германии…
В Армении все строится и ремонтируется гораздо, гораздо дольше. Магистраль Север – Юг строится уже много лет, хотя планировалось завершить ее к 2016 году. За это время менялись подрядчики, расторгались договора с компаниями, стройка простаивала из-за коронавируса и войны. Почему, как получилось, что до сих пор и половина дороги не построена – отдельный разговор.
Еще в декабре 2017 в правительстве Армении под председательством тогдашнего премьер-министра Карена Карапетяна состоялось очередное заседание Совета управления  программой дорожного коридора Север – Юг, инвестиционной программой Устойчивого городского развития и программой модернизации Северного коридора. В ходе заседания были представлены результаты конкурса на осуществление строительных работ участка дороги Бабаджаняна – Аштарак западной объездной дороги Еревана в рамках Транша-2 инвестиционной программы Устойчивого городского развития. Победителем конкурса признана итальянская компания «Тирена Скави» с ценовым предложением в 32,943,648.15 долларов США. Совет утвердил результаты оценки конкурса и дал одобрение на заключение договора с «Тиреной Скави». Срок выполнения работ – 24 месяца. Общая длина дороги составляет примерно 10 км, средняя ширина – 24 м.
Это пока теория. Практическое выполнение проекта началось летом прошлого года. И пошло-поехало. Строительство превратилось в ад для жителей района Малатия-Себастия Еревана.
Про пыль и шум говорить не стану, это и так понятно. Как видно на видео и фото, вырыт огромный котлован, поглотивший существовавшую прежде многополосную дорогу. Фактически остался узенький проезд на одну машину. Тем, кто вынужден ездить этой «дорогой» ежедневно, можно только посочувствовать. Поскольку разрушенная улица Бабаджаняна соединяла эту часть района с проспектом Исакова и далее в центр, жителям приходится пользоваться остающейся безальтернативной улицей Андраника. Прибавим к этому отсутствие понимания ситуации и дисциплины у доброй половины водителей и в знаменателе – проехать две остановки по улице Андраника отнимает колоссальное количество времени и нервов. Пробка, одна сплошная на всю длину улицы,  здесь даже по воскресеньям.
Но и это не все. Осмотр «места происшествия» с близлежащего пешеходного моста наглядно показывает – строительство не только не близится к завершению, или хоть какому-то облегчению положения вещей -  оно вообще не ведется! Нет ни техники, ни рабочих! Все, что проделано за почти год – это котлован, небольшой участок опорной стены, энное количество метров труб.
Можно, конечно, как в случае появившихся на ереванских улицах огромных дыр и ям, сослаться на плохую погоду и отсутствие соответствующего оборудования. Но тогда зачем было уничтожать существующую дорогу и всячески усложнять людям и без того нелегкую жизнь? Неужто, чтобы город выглядел мрачным и несчастным со всеми вытекающими обстоятельствами?
Раз начали строительство – будьте добры проводить и завершить его так, чтобы минимизировать неудобства, а не оставлять на многие месяцы жителей огромного квартала без возможности добираться домой, не убив на дорогу пару часов. Такими темпами «строительства» оно будет завершено не в 24 месяца, а в 24 года как минимум.
Вечером 24 марта, когда этот материал уже был готов, мэрия Еревана выступила с новым сообщением. В период с 26 марта по 30 июля будет закрыт выезд с улицы Бабаджаняна на проспект Исакова под эстакадой и в обратном направлении. Предлагается воспользоваться маршрутом с улицы Бабаджаняна на проспект Исакова с разворотом.
Фактически это означает, что жители столичного района Малатия-Себастия окажутся в полублокадном состоянии.
Конечно, когда-нибудь и это закончится. Только очень не хочется, чтобы получилось, как у классика. Жаль только — жить в эту пору прекрасную…