Ղարաբաղում պատերազմից հետո շուրջ 1000 զինծառայող հաշմանդամության տարբեր խմբեր է ստացել: Այս մասին մարտի 24-ին Հայաստանի Ազգային ժողովի նիստին, պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, հայտարարեց ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը:
Նախարարը նշեց, որ այս պահին Ղարաբաղում պատերազմի ընթացքում վիրավորված զինծառայողների բժշկասոցիալական փորձաքննությունն ավարտական ​​փուլում է եւ որ արդեն նախնական պատկեր կա: Այդպես, լուրջ վնասվածքներ է ստացել մոտ 500 քաղաքացի (1-ին եւ 2-րդ հաշմանդամության խումբ), որոնցից մոտ 150 մարդ 1-ին խումբն է կազմում:
«Պրոթեզավորման կարիք ունի մոտ մոտ 120 մարդ: Մոտ 500-ն աննշան վնասվածքներ է ստացել եւ հաշմանդամության 3-րդ խումբ կստանա կամ արդեն ստացել է: Ընդհանուր առմամբ, այս պահի դրությամբ մենք հաշմանդամության խումբ ենք տրամադրել շուրջ 1000 քաղաքացու»,- ասաց Առաքելյանը:
Նա շեշտեց, որ մոտ ապագայում քաղաքացիների պրոթեզավորումն իրականացվելու է խմբերով՝ կախված անդամահատման տեսակից: Այն կիրականացվի միջազգային չափանիշներին համապատասխան: «Պրոթեզները ձեռք են բերվել պրոթեզավորման արեւմտյան կենտրոններից»,- ասաց նախարարը:

During today’s question-and-answer session with government officials in parliament, Minister of Labor and Social Affairs of Armenia Mesrop Arakelyan said nearly 1,000 servicemen have been classified into various categories of disability after the war in Nagorno-Karabakh.
The minister stated that the medical-social expert examination of servicemen wounded during the war in Nagorno-Karabakh is currently in the final stage and that there is already an initial picture of the situation. Based on the expert examination, nearly 500 citizens (1st and 2nd disability group) received serious injuries, and out of those 500 citizens, 150 are in the first disability category.
“About 120 servicemen are in need of prosthetics, nearly 500 received insignificant injuries and will be classified or have already been classified into the third category of disability,” Arakelyan said, adding that citizens will receive prostheses in groups and depending on the type of amputation in the near future.