Եվրամիությունը կշարունակի աջակցել Հայաստանին: Այս մասին մարտի 26-ին «Տավուշի մարզի 2021-2025 թվականների զարգացման ռազմավարությունը. նորարարությունները եւ դոնոր կազմակերպությունների դերը» ծրագրի քննարկման ժամանակ ասաց Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
«Մենք երկարաժամկետ համագործակցության պլատֆորմ ունենք, որն ուղղված է Հայաստանի մարզերում խոցելի տարածքների զարգացմանը, որը ներառված է նաեւ CEPA-ի հիմնական ուղղություններում: Տավուշի մարզն այն վայրերից մեկն է, որտեղ ԵՄ-ն ակտիվորեն ծրագրեր է իրականացնում: Մենք կշարունակենք ֆինանսավորել տուրիզմը (այդ թվում՝ նորարարական զբոսաշրջությունը), գյուղատնտեսությունը եւ փոքր բիզնեսի զարգացումը»,- ասաց դեսպանը:
Նա հույս հայտնեց, որ Տավուշի զարգացումը համահունչ կլինի ԵՄ ռազմավարությանը՝ նշելով կորոնավիրուսից եւ պատերազմից տուժածներին աջակցություն ցուցաբերելու կարեւորությունը, «կանաչ» միջավայրի՝ որպես կարեւոր ոլորտներից մեկի զարգացման ծրագրերի իրականացումը՝ որպես համավարակի հետեւանքների հաղթահարման կարեւոր ուղղություն:
«Բոլորս գիտենք, թե որքան դժվար էր անցյալ տարին, եւ Տավուշի մարզը նույնպես զգաց բացասական ազդեցությունները:
Շատ կարեւոր է բարձրացնել մարդկանց իրազեկությունը պատվաստումների վերաբերյալ: Մեր բոլոր ջանքերն ապարդյուն կլինեն, եթե կորոնավիրուսը տարածվի: Հուսով ենք, որ ամեն ինչ կարվելի կորոնավիրուսի հետեւանքները նվազագույնի հասցնելու համար»,- հավելեց Անդրեա Վիկտորինը:

The European Union (EU) will continue to support Armenia. The head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Andrea Wiktorin, said this Friday during the discussion of the 2021-2025 development strategy program for Tavush Province.
The envoy said that they have a long-term cooperation platform aimed at the developing of the susceptible areas in the provinces of Armenia—and which is also included in the main objectives of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA).
According to her Tavush Province is one of the places in Armenia where the EU is actively implementing projects, and they will continue to fund tourism, agriculture, and small business development.
Also, Wiktorin expressed hope that the development of Tavush will be in line with the EU strategy, noting the importance of providing assistance to those affected by the coronavirus and the recent Artsakh (Nagorno-Karabakh) war.