Փարիզի բժիշկները, որոնք աշխատում են ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքում, մտավախություն ունեն, որ COVID-19-ով վարակման դեպքերի թվի աճը շուտով կհանգեցնի նրան, որ առողջապահության համակարգը կդադարի հաղթահարել առաջադրված խնդիրները, իսկ բժիշկները ստիպված կլինեն ընտրել՝ ում օգնել, հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը:
Le Journal du Dimanche թերթում հրապարակվել էր հայտարարություն, որը ստորագրել է 41 բժիշկ: Նրանք նախազգուշացնում են, որ հաշվի առնելով Ֆրանսիայի որոշ շրջաններում կորոնավիրուսային սահմանափակումների թուլացումը՝ հիվանդանոցները չեն կարողանա հաղթահարել պացիենտների հոսքը:
Associated Press-ի հաղորդմամբ՝ բժիշկները նշում են, որ չեն տեսել այդպիսի աղետալի իրավիճակ Փարիզի հոսպիտալներում անգամ ահաբեկչական հարձակւոմների ամենավատ տարիներին, երբ հոսպիտալները հեղեղված էին վիրավորներով:
«Մենք արդեն հասկանում ենք, որ բուժօգնություն ցուցաբերելու մեր հնարավորությունը շատ կսահմանափակվի: Մենք ստիպված կլինենք օգնել հերթականությամբ, որոշել՝ ում եւ երբ օգնել, որպեսզի փրկենք պացիենտների կյանքերը: Դա կվերաբերի ե՛ւ կորոնավիրուսով, եւ՛ այլ ախտորոշումներով հոսպիտալացված հիվանդներին»,-գրում էն բժիշկները:
AP-ն հիշեցնում է, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը մտադիր չէ սահմանել կոշտ լոքդաուն՝ անգամ չնայած իրավիճակի լրջությանը:
Ներկայում Ֆրանսիայում գրանցվել է մեկ շաբաթվա ընթացքում ավելի քան 2000 զոհ, վիրուսի հետեւանքով երկրում ընդհանուր առմամբ մահացել է արդեն ավելի քան 94 հազար մարդ:

Парижские медики, работающие в отделениях интенсивной терапии, опасаются, что рост числа заражений COVID-19 вскоре приведет к тому, что система здравоохранения перестанет справляться, а врачам придется выбирать, кому помогать, передает «Интерфакс»
В газете Le Journal du Dimanche было опубликовано заявление, которое подписал 41 врач. Они предупреждают, что с учетом смягчения коронавирусных ограничений в некоторых регионах Франции больницы не смогут справиться с потоком пациентов.
Как сообщает Associated Press, медики отмечают, что не видели такой катастрофической ситуации в парижских госпиталях даже в худшие годы террористических атак, когда госпитали были заполнены ранеными.
«Мы уже понимаем, что наша возможность оказывать медпомощь будет сильно ограничена. Нам придется устанавливать очередность, когда и кому помогать, чтобы спасти жизни пациентов. Это коснется и больных коронавирусом, и госпитализированным с другими диагнозами», - пишут врачи.
AP напоминает, что президент Франции Эммануэль Макрон не намерен вводить жесткий локдаун, даже несмотря на серьезность ситуации.
Во Франции сейчас регистрируется более 2000 погибших в неделю, от вируса уже скончались более 94 тысяч человек.