Կորոնավիրուսի պատճառով 2020 թվականին համաշխարհային տնտեսության գրանցած միջին անկման համեմատ Հայաստանիտնտեսական անկումը կրկնակի է, մեր երկիրը նաեւ կրկնակի ավելի շատ պարտք է վերցրել ծրագրածի համեմատ. 750 մլն դոլարի լրացուցիչ պարտքն ուղղվել է ընթացիկ ծախսերին (թոշակ, աշխատավարձ եւ այլն), պարտքեր/ՀՆԱ հարաբերակցությունն անցել է 63%-ից։
2021 թվականի ապրիլի 22-ի կառավարության նիստում հաստատվեց «Հայաստանի Հանրապետության 2020 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությանը հավանություն տալու մասին» որոշման նախագիծը։ Պատահական չէր, որ գործող իշխանություններն այդ որոշումն անցկացրին առանց մեծ աղմուկի, սուսուփուս, քանի որ 2020 թվականը ձախողված էրոչ միայն անվտանգության, այլ նաև տնտեսական և բյուջետային առումներով։ Կարճ ասած՝պարծենալու տեղ չունեն։
2020 թվականի ընթացքում ՀՀ պետական բյուջեն մի քանի անգամ ճշգրտվել է, քանի որ կառավարության ֆինանսական բլոկի ներկայացուցիչները մշտապես թերանում էին իրենց հաշվարկներում։ Չհիմնավորված լավատեսական սցենարներ էին ներկայացնում և կանխատեսումներ անում, որոնք հետագայում բախվելով իրականության հետ, ի չիք էին դառնում։ ՀՀ 2020 թվականի պետական բյուջեի համաձայն՝ Հայաստանի տնտեսությունը պետք է աճեր նվազագույնը +4,9%-ով, սակայն մեր երկիրը գրանցեց վերջին 11 տարիների կտրվածքով ամենամեծ անկումը՝ -7,6%: Այն, որկորոնավիրուսով պայմանավորված ճգնաժամը հարվածել էր աշխարհի բոլոր երկրներին, հայտնի է, սակայն 2020թ.-ին միջինում համաշխարհային տնտեսությունը -3,4% անկում է գրանցել, այսինքն՝  մյուս երկրների համեմատ Հայաստանի տնտեսության անկումը 2 անգամից ավելի շատ է։ Հետևաբար, կարող ենք արձանագրել, որ ՀՀ կառավարության հակաճգնաժամային միջոցառումների արդյունավետությունը շատ ցածր է, չնայած որ այս ուղղությամբ 300 մլն դոլարից ավելի գումար էր հատկացվել։
2020թ.-ին ՀՀ կառավարության եկամուտները կազմել են 1,56 տրիլիոն դրամ, ինչը պլանային բյուջեի նկատմամբ -7,9%-ով ավելի քիչ է, սակայն ծախսել է +2,1%-ով ավելի շատ գումար։ Լրացուցիչ ծախսերը հիմնականում արվել են պետական պարտքի ավելացման հաշվին։Լրացուցիչ գումարներ են հատկացվել կորոնավիրուսի հետևանքների վերացման ծրագրերի և Արցախյան վերջին պատերազմի համար։ Ծախսերը ֆինանսավորելու համար պլանավորածից մոտ երկու անգամ ավելի շատ պարտք ենք վերցրել, ինչի արդյունքում պարտքեր/ՀՆԱ հարաբերակցությունը գերազանցել է 63%-ը։ Միայն 2020 թվականի ընթացքում ՀՀ պետական պարտքը ավելացել է շուրջ 600 մլն դոլարով։
2020 թվականի պետական բյուջեի եկամուտներից պարզ է դառնում, որ եթե չլիներ Համահայկական հիմնարդամի շուրջ 52 մլրդ դրամի նվիրատվությունը, ապա գործող իշխանությունները ավելի վատ ցուցանիշներ կարձանագրեին։ Ուշագրավ է, որ այս ժամանակահատվածում տարեկան պլանային բյուջեի համեմատ հարկային եկամուտներից և պետական տուրքերից մուտքերը նվազել են -13,5%-ով, իսկ այլ եկամուտներից մուտքերը աճել են երկու անգամից ավելի՝ ի հաշիվ Համահայկական հիմնադրամի նվիրատվությունների։ Պաշտոնական դրամաշնորհների +50,6%-ով աճը փաստում է, որ Հայաստանի կառավարությունը դրսից լրացուցիչ ֆինանսական օգնություն է ստացել, որից չի էլ օգտվել հասարակության մեծ մասը։
2021 թվականի սոցիալ-տնտեսական ցուցանիշները վկայում են, որ ճգնաժամը դեռ չի ավարտվել․ հանրության և բիզնեսի շրջանում առկա են բացասական սպասումներ։ Հունվարին գործող իշխանությունները 750 մլն դոլարի լրացուցիչ պարտք վերցրեցին, որպեսզի կարողանան ֆինանսավորել գոնե ընթացիկ ծախսերը, չուշացնեն թոշակները, աշխատավարձերը, նպաստները...Բայց ակնհայտ է, որ այսպես երկար չի կարող շարունակվել, և անկախ նրանից արտահերթ ընտրություններկլինեն,  թե ոչ կամ ով կլինի իշխանություն, երկրի զարգացումը և ֆինանսական կայունությունը կասկածի տակ է։

В сравнении со средним спадом мировой экономики в 2020 году из-за коронавируса, экономический спад в Армении вдвое больше, наша страна также взяла в долг в два раза больше планируемого. Дополнительный долг в размере 750 млн долларов был направлен на текущие расходы (пенсия, заработная плата и др.), соотношение долги/ВВП превысило отметку в 63%.
На заседании правительства 22 апреля 2021 года был утвержден проект решения «Об одобрении годового отчета об исполнении государственного бюджета Республики Армения на 2020 год». Неслучайно действующие власти провели это решение без большого шума, тихо-молча, поскольку 2020 год был провальным не только в плане безопасности, но и с экономической и бюджетной точек зрения. Одним словом, нечем гордиться.
В течение 2020 года госбюджет РА корректировался несколько раз, так как представители финансового блока правительства постоянно ошибались в своих расчетах. Они представляли необоснованные оптимистические сценарии, делали прогнозы, которые впоследствии, столкнувшись с реальностью, становились бесполезными. Согласно госбюджету Армении 2020 года, экономика Армении должна была вырасти как минимум на 4, 9%, но в нашей стране был зафиксирован самый большой спад за последние 11 лет - -7, 6%. Известно, что кризис, обусловленный коронавирусом, поразил все страны мира, при этом известно и о том, что в 2020 году мировая экономика зафиксировала в среднем спад на -3, 4%, то есть в сравнении с другими странами падение экономики Армении больше чем в 2 раза.
Таким образом, можно констатировать, что эффективность антикризисных мероприятий правительства РА очень низкая, хотя на это направление было выделено свыше 300 млн. долларов.
В 2020 году доходы правительства Армении составили 1, 56 трлн драмов, что в отношении планового бюджета меньше на -7, 9%, хотя было затрачено на + 2, 1% больше денег. Дополнительные расходы в основном были произведены за счет увеличения государственного долга. Дополнительные средства были выделены на программы по устранению последствий коронавируса и последней войны в Арцахе. На финансирование расходов мы взяли в долг примерно вдвое больше запланированного, в результате чего соотношение долги/ВВП превысило 63%. Только в 2020 году госдолг Республики Армения увеличился примерно на 600 млн долларов.
Из доходов госбюджета 2020 год видно, что если бы не пожертвование около 52 млрд драмов Всеармянского фонда, то нынешние власти зафиксировали бы еще более плохие показатели. Примечательно, что в этот период в сравнении с годовым плановым бюджетом поступления от налоговых поступлений и госпошлин снизились на -13, 5%, а поступления от прочих доходов увеличились более чем вдвое, за счет пожертвований Всеармянского фонда. Рост официальных грантов на +50, 6% свидетельствует о том, что правительство Армении получило дополнительную финансовую помощь из-за рубежа, которая не была использована большинством общества.
Социально-экономические показатели 2021 года показывают, что кризис еще не завершился, и имеются негативные ожидания в среде населения и бизнеса. В январе действующие власти взяли в долг дополнительные 750 млн долларов, чтобы профинансировать хотя бы текущие расходы, не задержать пенсии, зарплаты, пособия ... Но очевидно, что так долго продолжаться не может, вне зависимости от того, состоятся внеочередные выборы или нет, кто будет у власти, развитие и финансовая стабильность страны под сомнением.