«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է․ «Մայիսի 4-ին մեկնարկող Ազգային ժողովի հերթական նստաշրջանի ընթացքում նախատեսվում է երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել «Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը: Չնայած իշխող «Իմ քայլը» խմբակցությունը կարողացավ արագորեն այն անցկացնել առանց խնդիրների, սակայն փոփոխությունները մտահոգություն են առաջացնում:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ այս օրենսգրքին անդրադարձել է նաեւ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը: Բանն այն է, որ հատկապես մտահոգիչ են այն դրույթները, որոնք կապ ունեն զանգվածային լրատվամիջոցների հետ։
Մասնավորապես, օրենսգրքի 9-րդ հոդվածով առաջարկվում է Քրեական օրենսգիրքը լրացնել նոր՝ «Ընտրություններին մասնակցող կուսակցության (կուսակցությունների դաշինքի) կամ թեկնածուի վերաբերյալ կեղծ տեղեկություններ կամ զրպարտություն հրապարակելը» 154.15-րդ հոդվածով: Վերջինով պատիժ է նախատեսվում ընտրություններին մասնակցող կուսակցության (կուսակցությունների դաշինքի) կամ թեկնածուի վերաբերյալ նախընտրական քարոզարշավի ժամանակահատվածում, քվեարկության օրը՝ մինչեւ օրենքով սահմանված՝ քվեարկության ավարտը, կամ դրան նախորդող օրը տեղեկատվական եւ հաղորդակցության տեխնոլոգիաների միջոցով անանուն աղբյուրի միջոցով վարկանիշը վնասելու նպատակով կեղծ տեղեկություններ կամ զրպարտություն հրապարակելու համար:
Նույն հոդվածի 2-րդ մասով պատիժ է սահմանվում նույն արարքի համար, որն իրականացվել է հինգ կամ ավելի անանուն աղբյուրների միջոցով: Սակայն ՄԻՊ-ն ընդգծում է, որ դեռեւս 2010 թվականից ապաքրեականացվել են զրպարտությունն ու վիրավորանքը, եւ այդ ինստիտուտները տեղափոխվել են քաղաքացիաիրավական հարաբերությունների կարգավորման տիրույթ:
Թաթոյանը նկատում է, որ մտահոգության տեղիք են տալիս քրեականացվող արարքի պայմանները՝ «անանուն աղբյուրի միջոցով» եւ «վարկանիշը վնասելու նպատակով» արտահայտությունները: Եվ ելնելով այս ամենից՝ ՄԻՊ-ն առաջարկում է հաշվի առնել այդ ռիսկերը:

YEREVAN. – Zhoghovurd newspaper of the Republic of Armenia (RA) writes: During the regular session of the National Assembly [(NA)] starting on May 4, it is planned to discuss in the second reading the RA draft law "On Making Amendments and Addenda to the Criminal Code." Although the ruling My Step faction was able to pass it quickly without problems, the changes are a cause for concern.
Zhoghovurd daily was informed that Human Rights Defender Arman Tatoyan also reflected on this Code. The thing is that the provisions related to the mass media are especially worrying.
In particular, Article 9 of the Code proposes to supplement the Criminal Code with a new Article 154.15: "Publishing false information or slander about a party (party bloc) or candidate running in elections." The latter envisages punishment for publishing false information or slander about a party (party bloc) or candidate running in elections, during election campaign season, on election day, before the end of the election, or on the day before, for the purpose of damaging the rating through an anonymous source, through information and communication technologies.
Section 2 of the same article prescribes punishment for the same act committed through five or more anonymous sources.
However, the Human Rights Defender emphasizes that since 2010, defamation and insult have been decriminalized, and these institutions have been transferred to the sphere of normalization of civil law relations.
Tatoyan notes that the terms "through an anonymous source" and "in order to damage the rating" of the act being criminalized are a cause for concern. And based on all this, the Human Rights Defender proposes to take into account those risks.
Let us note that this is another bill against the media [of Armenia], and some of them have yet to reach the NA.