Ժամանակին Հայաստանի նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատրաստ էր Լեռնային Ղարաբաղի տարածքի գրեթե կեսը զիջել Ադրբեջանին: Այս մասին մայիսի 5-ին Ազգային ժողովի նիստում ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով անկախ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի հարցին:
Փաշինյանը, մասնավորապես, հիշեցրեց Սարգսյանի հարցազրույցը, որը նա տվել էր 2016-ի նոյեմբերին «Россия сегодня» գործակալությանը:
«Սարգսյանն այն ժամանակ հայտարարեց, որ իրենք պատրաստ էին 7 շրջանները հանձնել Ադրբեջանին: Բայց Ադրբեջանն ավելին էր պահանջում: Սարգսյանն ասաց, որ ամեն անգամ Ադրբեջանը նոր պահանջներ էր առաջադրում: Ես ձեզ ավելին ասեմ՝ Սերժ Սարգսյանը ավելի շատ բան էր տալիս Ադրբեջանին, ընդհուպ Ղարաբաղի կեսը, բայց Ադրբեջանը «ոչ» էր ասում»,- նշեց Փաշինյանը:
Փաշինյանը նաեւ հիշեցրեց, որ երկուշաբթի օրը հարց է բարձրացրել՝ արդյոք Սարգսյանն այնտեղ ապրող ադրբեջանցիներին ե՞ւս համարում է Ղարաբաղի բնակչություն: Հայաստանի հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչները իրեն պատասխանել են, որ հանրաքվեին այս դեպքում պետք է մասնակցեր խորհրդային շրջանում Ղարաբաղի բնակչությանը համարժեք բնակչություն։
«Եթե դա այդպես է, ապա պետք է նաեւ նկատի ունենալ, որ խորհրդային տարիներին Ղարաբաղում ապրում էր 40 000 ադրբեջանցի: Եւ եթե այս 40 000 ադրբեջանցիները, ըստ Սարգսյանի ու ՀՀԿ-ի, ստանային Ղարաբաղի բնակչի կարգավիճակ, ապա ես նրանց հարցնում եմ՝ որտե՞ղ պետք է նրանք ապրեին»,- ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը։
Բացի այդ, ըստ Փաշինյանի, նույնիսկ եթե ենթադրենք, թե հանրաքվեին մասնակցեին 40 000 ադրբեջանցիներ եւ Ղարաբաղի 130 000 հայեր, իսկ հայ բնակչությունը ձայների մեծամասնությամբ ինքնորոշվեր, ապա այլ հարց է առաջանում:
«Որտե՞ղ են երաշխիքները, որ այդ 40 000 ադրբեջանցիներն իրենց հերթին չէին ցանկանա ինքնորոշվել», ասաց նա։
Նրան անհասկանալի է, թե որտեղ պետք է անցկացվեր հանրաքվեն՝ միայն Ղարաբաղո՞ւմ, թե՞ Ադրբեջանի ամբողջ տարածքում: Ըստ վարչապետի պաշտոնակատարի՝ չնայած բանակցային փաստաթղթի ամբողջ լրջությանը, որը սեղանին էր դրված Սարգսյանի օրոք, Բաքուն համաձայն չէր դրա հետ: Նախկին բանակցությունների տրամաբանությունը Փաշինյանը գնահատում է որպես Ղարաբաղի կեսը Ադրբեջանին զիջելու Սարգսյանի համաձայնություն:

When Serzh Sargsyan was President of Armenia, he was ready to cede almost half of the territory of Nagorno-Karabakh to Azerbaijan. This is what acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said in response to MP Tigran Urikhanyan’s question during today’s question-and-answer session with government officials.
Pashinyan particularly recalled Sargsyan’s interview that he gave to Rossia Sevodnya agency in November 2016.
“In that interview, Sargsyan declared that his administration was ready to transfer 7 regions to Azerbaijan, but Azerbaijan was demanding more. Sargsyan said Azerbaijan would set forth more demands every time. Moreover, Serzh Sargsyan was offering Azerbaijan more and even half of Nagorno-Karabakh, but Azerbaijan declined,” Pashinyan stated.
Pashinyan also recalled that in parliament he had asked whether Sargsyan viewed the Azerbaijanis living there as the population of Nagorno-Karabakh and added that the members of the Republican Party of Armenia had told him that, in the case of a referendum, the population equivalent to the population of Nagorno-Karabakh during the Soviet era had to participate in the referendum. He went on to say that this meant that 40,000 Azerbaijanis would participate in the referendum.
Pashinyan added that, in his opinion, in spite of all the documents on the negotiations that were on Serzh Sargsyan’s desk, Baku didn’t agree with anything. The acting Prime Minister said he views the logic of the negotiations as Sargsyan’s agreement to cede half of Nagorno-Karabakh to Azerbaijan.