ԵՊՀ գիտական խորհուրդը արտահերթ նիստ է գումարել։ Օրակարգում է ՀՀ կառավարության կողմից ԵՊՀ կանոնադրության մեջ արված փոփոխության հարցը, որով ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի կազմում նվազեցվում է պրոֆեսորադասախոսական կազմի համամասնությունը։
Մասնավորապես, հոգաբարձուների խորհրդի կազմը կրճատվում է՝ 32-ից կամ 24-ից դարձնելով 20:
Նոր կարգով՝ խորհրդի 20 հոգանոց կազմի 55%-ին (11 հոգի) կնշանակի կառավարությունը, 10 %-ին (2 հոգի)՝ ԿԳՄՍՆ-ն, 10%-ին՝ բուհի պրոֆեսորադասախոսական կազմը, եւս 25 %-ը (5 հոգի) կլինեն ուսանողական կազմից:
Գործող կարգով՝ կառավարության, նախարարության, պրոֆեսորադասախոսական եւ ուսանողական կազմի ներկայացուցիչները խորհրդում նույն համամասնությամբ էին՝ 25-ական տոկոս։
ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի նիստում նշվեց, որ արդեն իսկ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտարարել է, որ այդ հարցով դիմելու է ՍԴ: Նաեւ նշվեց, որ եթե դրան զուգահեռ դիմեն Վարչական դատարան, որը կարող է հայցի ապահովում կիրառի, որով կասեցվելու է կառավարության որոշման իրավական գործողությունը: Նաեւ առաջարկ է արվել դիմել եվրոպական համալսարանների ասոցիացիային:
Հարց հնչեց, որ ենթադրենք վարչական դատարանը կասեցրեց կառավարության որոշումը, դրանից հետո ինչ է լինելու, ուսանողները կարող են դիպլոմ չստանալ, ԵՊՀ-ն ճգնաժամի մեջ է:
ԵՊՀ քաղաքացիական դատավարության ամբիոնի վարիչ Վահե Հովհաննիսյանն ի պատասխան նշեց, որ եթե կասեցվի կառավարության որոշումը, հոգաբարձուների խորհրդի անդամները, որոնց լիազորությունները դեռ չեն դադարել, հետ վերցնեն իրենց հրաժարականի դիմումները: «Իսկ եթե հոգաբարձուների խորհրդի լուծարումից հետո անցնցում է 3 ամիս ժամանակահատված, եւ չի ձեւավորբվում հոգաբարձուների խորհուրդը, «Հիմնադրամների մասին» օրենքի ուժով, Արդարադատության նախարարը  նշանակում է երեք հոգուց բաղկացած ժամանակավոր խորհուրդ: Եթե 6 ամսյա ժամկետում ԵՊՀ կանոնդարությամբ սահմանված կարգով այդ ժամանակավոր խորհուրդը չի ձեւավորում հոգաբարձուների խորհուրդ, ապա հիմնադրամը, տվյալ դեպքում ԵՊՀ-ն գնում է լուծարման»,-ասաց նա՝ հույս հայտնելով, որ ոչ ոք նման քայլի չի գնա:

Ученый совет ЕГУ созвал внеочередное заседание. В повестку заседания включен вопрос изменения, внесенного Правительством РА в устав вуза, которым сокращается соотношение профессорско-преподавательского состава в Попечительском совете ЕГУ.
В частности, состав Попечительского совета сокращается с 32 или 24 до 20 человек. Согласно новому порядку, 55% (11 человек) состава совета из 20 человек будут назначены правительством, 10% (2 человека) – Министерством образования, науки, культуры и спорта, 10% - профессорско-преподавательским составом вуза и еще 25% (5 человек) будут из студенческого состава. По действующему же порядку, представители правительства, министерства, профессорско-преподавательского и студенческого составов представлены в совете в одной и той же пропорции – по 25%.
На заседании Попечительского совета ЕГУ было отмечено, что омбудсмен Армении Арман Татоян заявил о том, что он обратится по данному вопросу в КС. Было отмечено, что параллельно с этим надо обратиться и в Административный суд, который может применить обеспечение иска, которым будет приостановлено правовое действие решения правительства. Было озвучено предложение и об обращении в Ассоциацию европейских университетов.
На это последовал резонный вопрос: предположим Административный суд приостановил решение кабмина, что же будет потом? Студенты просто не смогут получить дипломы, ЕГУ в состоянии кризиса.
В ответ заведующий кафедрой гражданского судопроизводства ЕГУ Ваге Оганесян заявил, что если решение кабмина будет приостановлено, члены Попечительского совета, полномочия которых еще не истекли, возьмут обратно заявления об увольнении. «А если после расформирования Попечительского совета проходит 3 месяца, и за это время не формируется новый совет, то силой закона «О фондах» министр юстиции назначает временный совет из трех человек. Если же в течение 6 месяцев этот временный совет не формирует Попечительский совет, то Фонд, в данном случае ЕГУ, идет на расформирование», - заявил он, выразив при этом надежду на то, что никто не пойдет на подобный шаг.