Ղարաբաղում 44-օրյա պատերազմի եւ բանակցային գործընթացի հանգամանքները պետք է ուսումնասիրվեն հատուկ խորհրդարանական հանձնաժողովի կողմից: Այս մասին մայիսի 10-ին Ազգային ժողովի հատուկ նիստում ՀՀ վարչապետի ընտրության հարցի քննարկման ժամանակ հայտարարեց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին:
Միաժամանակ նա ասաց, որ պատրաստ է հարցաքննության գնալ:
«Իմ անձնական աշխատասենյակն ու առանձնատունը նույնպես պատրաստ են խուզարկության: Թեեւ հայտնի իրադարձությունների ժամանակ դրանք արդեն ենթարկվել են մինի խուզարկության, բայց եթե այնտեղ ինչ-որ կասկածելի բան լիներ, ապա այն անպայման կգտնեին»,- ասաց Փաշինյանը:
Միեւնույն ժամանակ, նա ընդգծեց, որ 44-օրյա պատերազմը հետաքննելու համար խորհրդարանական հանձնաժողով ստեղծելու հարցը պետք է դառնա իշխանությունների օրակարգի մասը, եւ պետք է հարցաքննվի ներգրավվածների ամբողջ շրջանակը, այդ թվում՝ վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարի պաշտոնակատարի խոսքով՝ կարեւոր է ոչ միայն հանձնաժողովի ձեւաչափը, այլեւ մթնոլորտը, քանի որ անցյալ տարվա նոյեմբերին անհնար էր այն ձեւավորել:
«Ես պատրաստ եմ եւ գիտեմ, որ թաքցնելու բան չունեմ: Եկեք պայմանավորվենք, որ դա կլինի նոր խորհրդարանի ամենակարեւոր խնդիրներից մեկը»,- ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը:

Обстоятельства 44-днейвной войны в Карабахе и переговорного процесса должны быть расследованы специальной парламентской комиссией. Об этом на специальном заседании Национального Собрания Армении в ходе обсуждения вопроса об избрании премьер-министра заявил 10 мая исполняющий обязанности главы Правительства республики Никол Пашинян, отвечая на вопросы депутатов.
При этом, он сказал, что готов пойти на допрос.
«Мой личный кабинет и резиденция также готовы к обыску. Хотя во время известных событий они уже подвергались мини-обыску, но если бы там было что-то подозрительное, то это обязательно нашли бы», - сказал Пашинян.
Вместе с тем, он подчеркнул, что вопрос формирования парламентской комиссии по расследованию 44-дневной войны должен стать частью повестки дня властей и весь круг причастных лиц, в том числе и премьер, должны быть допрошены.
По словам и.о. главы кабмина, важен не только формат комиссии, но и атмосфера, поскольку в ноябре прошлого года было бы невозможно ее сформировать.
«Я готов и знаю, что мне нечего скрывать. Давайте договоримся, что это будет одна из самых важных задач нового парламента», - сказал и.о премьера.