Սպիտակ տունը դատապարտել է «Համասի» կողմից Իսրայելի հրթիռակոծությունը եւ դեէսկալացիայի կոչ է արել: Սպիտակ տան մամուլի խոսնակ Ջեն Փսակին հայտնել է, որ նախագահ Ջո Բայդենին «ամեն օր» տեղեկացնում են Երուսաղեմում եւ Գազայի հատվածում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին:
«Նախորդ շաբաթվանից նա հանձնարարել է թիմին ակտիվորեն փոխգործակցել Իսրայելի եւ Պեղստինի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հետ, ինչպես նաեւ ամբողջ Մերձավոր Արեւելքի լիդերների հետ: Իր թիմը տալիս է հստակ եւ հետեւողական տեղեկատվություն դեէսկալացիայի մասին եւ դա դա մեր հիմնական նպատակն է»,-ասել է Փսակին:
«Նախագահի կողմից Իսրայելի անվտանգությանը, նրա պաշտպանության օրինական իրավունքին աջակցելը հիմնարար իրավունք է, եւ մենք երբեք չենք հրաժարվի դրանից: Մենք դատապարտում ենք «Համաս»-ի եւ այլ ահակեբչական խմբավորումների կողմից շարունակվող հրթիռակոծությունը, այդ թվում Երուսաղեմի ուղղությամբ: Մենք հանդես ենք գալիս ընդդեմ ծայրահեղականության, որը հանգեցրել է երկու համայնքներում բռնությունների»,-ասել է նա:
Փսակիի խոսքով, Բայդենի վարչակազմը կշարունակի ջանքերը՝ ուղղված դեէսկալացիային:
Նա ընդգծել է, որ Բայդենն աջակցում է երկու պետություն ստեղծելու ճանապարհով իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտությունը լուծելու որոշմանը. «Դա միակ միջոցն է ապահովելու համար արդարություն եւ կայուն խաղաղություն, որից երկու ժողովուրդները փորձում են հասնել»:
«Վերջին շաբաթներին ԱՄՆ պաշտոնյաները անկեղծ խոսել են Իսրայելի պաշտոնական անձանց հետ պաղեստիցի ընտանիքներին տեղահանելու մասին, որոնք տարիներով, իսկ երբեմն նաեւ տասնամյակներով ապրել են իրենց տներում, եւ նշել, որ դա հակասում է մեր ընդհանուր շահերին եւ հակամարտության լուծմանը հասնելուն»,-ասել է Փսակին:

Белый дом осудил ракетные обстрелы Израиля со стороны ХАМАСа и призвал к деэскалации.
Пресс-секретарь Белого дома Джен Псаки сообщила, что президента Джо Байдена «ежедневно» информируют  о событиях в Иерусалиме и Газе.
«С прошлой недели он поручил своей команде активно взаимодействовать с высокопоставленными израильскими и палестинскими официальными лицами, а также лидерами всего Ближнего Востока. Его команда передает четкое и последовательное сообщение о деэскалации, и это является нашей основной задачей», - сказала Псаки.
«Поддержка президентом безопасности Израиля, его законного права на оборону  является фундаментальной и мы никогда не откажемся от нее. Мы осуждаем продолжающиеся ракетные обстрелы ХАМАС и других террористических групп, в том числе по Иерусалиму. Мы также выступаем против экстремизма, который привел к насилию в обеих общинах », - продолжила она.
По ее словам, администрация Байдена будет продолжать добиваться условий для дипломатии и деэскалации. Она отметила, что Байден поддерживает решение израильско-палестинского конфликта на основе создания двух государств. «Это единственный способ обеспечить справедливый и прочный мир, которого два народа пытались достичь», - сказал Псаки.
«В последние недели официальные лица США откровенно говорили с официальными лицами Израиля о  выселенных  палестинских семьях, которые годами, а иногда и десятилетиями жили в своих домах, и как снос этих домов противоречит нашим общим интересам и достижению решения конфликта », - сказала она.