Բաքուն ցանկացել է մուտք ունենալ ամերիկյան սպառազինություններին: Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը:
«Նախկինում մենք նման հնարավորություն չունեինք Հայաստանի հետ կոնֆլիկտի պատճառով: Սակայն այժմ՝ հակամարտության ավարտից հետո, մենք ակնկալում ենք, որ կկարողանանք դա անել»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ ընդհանուր առմամբ, Բաքուն հարաբերությունների զարգացում է ակնկալում Բայդենի վարչակազմի հետ. «Մասնավորապես, մենք կարողեինք ակտիվացնել համագործակցությունը ժամանակակից տեխնոլոգիաների, առեւտրի ոլորտներում, քանի որ փոխադարձ առեւտրի ծավալը բավականաչափ բարձր չէ»:
Նա նաեւ նշել է, որ ԱՄՆ-ն կարող է նպաստել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը: «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպման ժամանակ ես ասացի, որ նրանցից նոր առաջարկներ եմ ակնկալում: Ուստի, կարծում եմ, որ այս կազմակերպությունն այժմ նոր առաջարկներ փնտրելու փուլում է: Կարող են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման, երկու երկրների ժողովրդի համակեցության վերաբերյալ նոր առաջարկներ առաջադրվել լինել»,- ասել է նա:

Баку хочет получить доступ к  американскому вооружению. Об  этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев.
«Раньше у нас не было такой возможности из-за конфликта с Арменией. Но сейчас после завершения конфликта, мы рассчитываем, что сможем это сделать», -сказал он.
По его словам, в целом, Баку рассчитывает на развитие отношений с Администрацией Байдена.
«В частности, мы могли бы активизировать сотрудничество с сферах современных технологий, торговли, так как объем взаимной торговли недостаточно высок».
Он также отметил, что США могут внести вклад в нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном. «Во время встречи с сопредседателями Минской группы ОБСЕ я сказал, что жду от них новых предложений. Поэтому я думаю, что в настоящее время эта организация находится в поиске новых предложений. Могут быть выдвинуты новые предложения по нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, сосуществованию людей обеих стран».