Բաքուն ցանկացել է մուտք ունենալ ամերիկյան սպառազինություններին: Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը:
«Նախկինում մենք նման հնարավորություն չունեինք Հայաստանի հետ կոնֆլիկտի պատճառով: Սակայն այժմ՝ հակամարտության ավարտից հետո, մենք ակնկալում ենք, որ կկարողանանք դա անել»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ ընդհանուր առմամբ, Բաքուն հարաբերությունների զարգացում է ակնկալում Բայդենի վարչակազմի հետ. «Մասնավորապես, մենք կարողեինք ակտիվացնել համագործակցությունը ժամանակակից տեխնոլոգիաների, առեւտրի ոլորտներում, քանի որ փոխադարձ առեւտրի ծավալը բավականաչափ բարձր չէ»:
Նա նաեւ նշել է, որ ԱՄՆ-ն կարող է նպաստել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը: «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպման ժամանակ ես ասացի, որ նրանցից նոր առաջարկներ եմ ակնկալում: Ուստի, կարծում եմ, որ այս կազմակերպությունն այժմ նոր առաջարկներ փնտրելու փուլում է: Կարող են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման, երկու երկրների ժողովրդի համակեցության վերաբերյալ նոր առաջարկներ առաջադրվել լինել»,- ասել է նա:

Baku has wanted access to American weaponry. The statement came from Azerbaijani President Ilham Aliyev.
"We [Azerbaijan] did not have such an opportunity before because of the [Nagorno-Karabakh (Artsakh)] conflict with Armenia. But now, after the end of the conflict, we expect to be able to do that," he added.
According to him, in general, Baku expects a development of relations with the Biden administration.
Also, the Azerbaijani president noted that the US can contribute to the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan. "During the meeting with the OSCE Minsk Group Co-Chairs, I said that I expect new proposals from them. Therefore, I believe this organization is currently at the phase of seeking new proposals. New proposals can be put forward for the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, for the coexistence of the people of the two countries," Aliyev added.