Ջո Բայդենը համաձայնվել է Վլադիմիր Պուտինի խոսքերի հետ, որ ԱՄՆ-Ռուսաստան հարաբերությունները գտնվում են ամենացածր մակարդակի վրա վերջին տարիներին, սակայն պնդել է, որ ԱՄՆ-ն Ռուսաստանի հետ կոնֆլիկտ չի փնտրում, գրում է The Guardian-ը:
ԱՄՆ նախագահը, անցկացնելով մամուլի ասուլիս Անգլիայի Քորնուոլ կոմսությունում G7 գագաթնաժողովի առիթով, նաեւ անդրադարձել է դեմոկրատիայի դեմ ավտոկրատիայի հարցերին, կլիմայական ճգնաժամին, ապագա համավարակներին եւ խնդիրներին, որոնք առաջացրել է Սպիտակ տան նախկին ղեկավար Դոնալդ Թրամփը:
Բայդենի խոսքով՝ ընդհանուր առմամբ գագաթնաժողովը «չափազանց արդյունավետ էր», եւ հայտարարել է. «Ամերիկան վերադարձել է բանակցասեղան» նախկին նախագահ Թրամփի հիպերազգայնական տրամադրություններից հետո:

US President Joe Biden agreed on Sunday with Vladimir Putin’s latest assessment that US-Russia relations are at their lowest point in years but insisted that while the two countries may have fundamental disagreements, “we are not looking for conflict”.
The US president also addressed the issues of autocracy versus democracy, the climate crisis, future pandemics and problems caused by his White House predecessor Donald Trump, while holding a press conference to mark the end of the G7 summit in the English county of Cornwall.
Overall, Biden said, the summit had been “extraordinarily collaborative and productive” and – in contrast to Trump’s divisive, hyper-nationalist approach – he declared: “America is back at the table.”