Լիբանանում խանութները, կառավարական գերատեսչությունները, ձեռնարկությունները եւ բանկերը հինգշաբթի օրը փակել են իրենց դռները՝ համընդհանուր գործադուլի շրջանակներում՝ ի նշան տնտեսական պայմանների վատթարացման դեմ բողոքի:
Գործադուլը ճակատագրի հեգնանքով աջակցվում է այն նույն քաղաքական կուսակցությունների կողմից, որոնք մեղավոր են կառավարության ձեւավորման հարցում փակուղու համար, նշում է AP-ն:
Անցյալ տարվա օգոստոսից Լիբանանում լիարժեք գործող կառավարություն չկա: Վարչապետի կողմից նշանակված Սաադ Հարիրին չկարողացավ ստանալ նախագահի աջակցությունը՝ կաբինետ կազմելու հարցում: Համաշխարհային բանկը Լիբանանում ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը որակել է որպես աշխարհում վերջին 150 տարվա ամենավատ ճգնաժամ:
Քննադատները ծաղրում են գործադուլի շուրջ համախմբվելու իշխող վերնախավի փորձը: Հինգշաբթի օրը Twitter-ում տարածվել է «ռեժիմի ընդվզում» հեշթեգը: Տեղադրվել են 2019-ի հակակառավարական ցույցերի պատկերների օգտագործմամբ մեմեր, որոնցում ցուցարարների եւ ձերբակալվածների դեմքերը փոխարինվել են քաղաքական հայտնի գործիչների պատկերներով:

Магазины, правительственные учреждения, предприятия и банки закрыли свои двери в Ливане в четверг в рамках всеобщей забастовки в знак протеста против ухудшения экономических условий.
Забастовка по иронии судьбы была поддержана теми самыми политическими партиями, которые виноваты в тупике в вопросе формирования правительства, отмечает AP.
В Ливане с августа прошлого года нет полностью функционирующего правительства.  Назначенный премьер-министром Саад Харири не смог заручиться поддержкой президента для формирования кабинета. Всемирный банк охарактеризовал финансово-экономический кризис в Ливане как один из самых тяжелых в мире за 150 лет.
Критики высмеяли попытку правящей элиты сплотиться вокруг забастовки. В четверг в тренде был хэштег в Твиттере под названием «восстание режима». Были размещены  мэмы с использованием изображений популярных антиправительственных протестов в 2019 году, на которых лица протестующих и  арестованных, заменялись изображениями известных политиков.