Պեկինը կոչ է արել Չինաստանի քաղաքացիներին հնարավորինս շուտ լքել Աֆղանստանը՝ ԱՄՆ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի զորքերի դուրսբերումից հետո երկրում բռնությունների արագ աճի ֆոնին:
Աֆղանստանում Չինաստանի դեսպանությունը հայտարարել է, որ իրավիճակի վատթարացմանը զուգահեռ Չինաստանի քաղաքացիները եւ կազմակերպությունները պետք է լրացուցիչ նախազգուշական միջոցներ ձեռնարկեն եւ ուժեղացնեն պատրաստվածությունն արտակարգ իրավիճակներին: «Այս տարի հակամարտություններն Աֆղանստանում շարունակվում են, ահաբեկչություններն աճել են, եւ անվտանգության հետ կապված իրավիճակն ավելի լուրջ եւ բարդ է դառնում»,- ասվում է դեսպանատան հայտարարության մեջ, որը կոչ է անում Չինաստանի քաղաքացիներին «ավելի զգույշ լինել» եւ «շտապ հեռանալ երկրից», հայտնում է South China Morning Post-ը:
Աճող բռնությունները Պեկինում վախ են առաջացրել, որ անկայունությունն ու ահաբեկչությունը կարող են տեղափոխվել դեպի իր սահմաններ, այդ թվում հարեւան Սինցզյան մարզ:
Դա կարող է վտանգել նաեւ Չինաստանի զարգացման ծրագրերը Պեկինի «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» ենթակառուցվածքում ներդրման ռազմավարության շրջանակներում:

Пекин  призвал  китайских граждан покинуть  Афганистан как можно скорее, на фоне быстрого роста насилия в стране в связи с выводом войск США и НАТО.
Посольство Китая в Афганистане заявило, что китайские граждане и организации должны принять дополнительные меры предосторожности и усилить  готовность к чрезвычайным ситуациям по мере ухудшения ситуации. «В этом году конфликты в Афганистане носят постоянный характер, террористические нападения участились, а ситуация с безопасностью становится все более серьезной и сложной», - говорится в сообщении посольства, призывающем китайских граждан «быть более осторожными» и «срочно покинуть страну», сообщает South China Morning Post
Растущее насилие вызвало у Пекина опасения, что нестабильность и терроризм могут перекинуться на его границы, в том числе на соседний регион Синьцзян.
Это также может поставить под угрозу китайские проекты развития в рамках стратегии Пекина по инвестициям в инфраструктуру «Один пояс, один путь».