Ընտրություններն անցան մրցակցային եւ լավ կազմակերպված միջավայրում, հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները հիմնականում հարգվում էին: Հունիսի 21-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ԵԱՀԿ ԽՎ պատվիրակության ղեկավար Քարի Հենրիքսենը:
Նա նշեց, որ նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում ծայրաստիճան բեւեռացում կար, եւ նաև բացասական գործոն է այն, որ ընտրություններն անձնավորված էին:
«Կանանց դերը բավականին ակտիվ էր, ինչին նպաստեցին նաեւ Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները: Մեր առաջարկներից շատերն իրականացվել են, մասնավորապես՝ կանանց ներգրավվածության մասով»,- ընդգծեց Քարի Հենրիքսենը:
ԵԽԽՎ պատվիրակության ղեկավար Գիորգի Կատրուգալոսը նույնպես դրական գնահատեց ընտրությունների կազմակերպումը:
«Ընտրատեղամասերում մենք տեսանք աննշան տեխնիկական խախտումները. դրանց մի մասը գերծանրաբեռնված էր, իսկ որոշներում ապահովված չէր հաշմանդամություն ունեցող անձանց մատչելիությունը: Իշխանությունների կողմից խախտումների մասին արձանագրություններ են կազմվել, բայց այդ ամենը, որպես ամբողջություն, կասկածի տակ չի դնում ընտրությունների ժողովրդավարական բնույթը եւ սահմանադրականությունը: Եթե ​​պետությունը ժողովրդավարական է, ապա բոլոր լիազոր մարմինները պետք է լինեն հետեւողական եւ ուսումնասիրեն բոլոր դիմումները ու բողոքները»,- ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում հունիսի 20-ին տեղի ունեցան Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունները, որոնց արդյունքում նոր խորհրդարանում կլինի երեք քաղաքական ուժ ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիրը» (գլխավորում է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը), «Հայաստան» դաշինքն ու «Պատիվ ունեմ» դաշինքը:
Նշենք, որ նախընտրական քարոզչության ընթացքում, ինչպես նաեւ ընտրությունների օրը բազմաթիվ ազդանշաններ եղան տարբեր կազմակերպությունների եւ քաղաքացիների կողմից, այդ թվում՝ միջազգային դիտորդներին ուղղված, ովքեր կոչ էին անում արձագանքել եւ միջանկյալ գնահատականներ տալ:

Выборы прошли в конкурентной среде и были хорошо организованы, основные права и свободы в целом уважались. Об этом на встрече с журналистами 21 июня заявила глава делегации ПА ОБСЕ Кари Хенриксен.
Она заметила, что в ходе предвыборной кампании наблюдалась крайняя поляризация, отрицательным фактором является также то, что выборы были персонифицированы.
«Достаточно активна была роль женщин, чему способствовали также изменения в Избирательный кодекс. Многие наши предложения были реализованы, в частности, по части вовлеченности женщин», - подчеркнула Кари Хенриксен.
Глава делегации ПАСЕ Георгий Катругалос также положительно оценил организацию выборов.
«Мы видели незначительные технические нарушения на избирательных участках: некоторые из них были загружены, а на некоторых - не была обеспечена доступность людей с ограниченными возможностями. Были также составлены протоколы о нарушениях со стороны власти, но все это в целом не ставит под сомнение демократичность и конституционность проведенных выборов. Если государство демократичное, то все уполномоченные органы должны быть последовательными и изучить все обращения и жалобы», - отметил он.
Напомним, что 20 июня в Армении внеочередные выборы в Национальное Собрание, по результатам которых в новом парламенте будут три политические силы: «Гражданский договор» (возглавляет и.о. премьер-министра Никол Пашинян), блок «Армения» и блок «Честь имею».
Отметим, что в ходе предвыборной кампании, а также в день голосования поступали многочисленные сигналы от различных организаций и граждан, в том числе с призывом к международным наблюдателям отреагировать и дать промежуточные оценки.