Հայ ադրբեջանական սահմանին՝ Գեղարքունիքի մարզում օրեր առաջ ադրբեջանցիների կողմից օտարերկրացի լրագրողին զենքով սպառնալու դեպքով քրեական գործ է հարուցվել։
Այս մասին հաղորդում է գլխավոր դատախազությունը։
«Հղում կատարելով ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հայտարարությանը՝ այսօր լրատվամիջոցները տեղեկատվություն էին հրապարակել Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիսի տարածաշրջանում Հայաստանի պետական սահմանից 2 կիլոմետր դեպի երկրի ներսն ընկած տարածքում իր մասնագիտական գործունեությունն իրականացնող միջազգային լրագրողի աշխատանքը խոչընդոտելու, զենքով նրան սպառնալու մասին։
Ըստ ՀՀ ՄԻՊ-ի և նրա հայտարարությունը հրապարակած ԶԼՄ-ների՝ դեպքը տեղի է ունեղել 2021թ. հունիսի 15-ին, երբ միջազգային լրագրողը մեկ այլ լրագրողի հետ լուսաբանման և լրագրողական այլ աշխատանքներ իրականացրելիս է եղել ՀՀ համապատասխան տարածքում՝ ադրբեջանական զինծառայողներց 100 մետր հեռավորության վրա, վերջիններս ագրեսիվ պահվածք են ցուցաբերել, լիցքավորել իրենց զենքերը և պահել լրագրողների ուղղությամբ՝ սպառնալով կրակել։ Անկանխատեսելի հետևանքներից խուսափելու նպատակով միջազգային լրագրողը դադարեցրել է աշխատանքը։ Ըստ առկա տվյալների՝ միջազգային լրատվամիջոցի լրագրողներն ունեցել են մամուլի ներկայացուցչի՝ ադրբեջանական զինծառայողների համար տեսանելի տարբերանշան և պահպանել են լրագրողական աշխատանքի կանոնները:
Հրապարակումները ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի դատախազությունից ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչություն՝ քրեադատավարական կարգով նյութեր նախապատրաստելու և քրեական գործ հարուցելու նպատակով։
Արդյունքում ՀՀ ՔԿ Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ և ընդունվել վարույթ։
Նախաքննությամբ կպարզվեն հանցագործության բոլոր հանգամանքները»,– ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը։

A criminal case has been launched into a foreign reporter being threatening with a weapon by Azerbaijani soldiers on the Armenian-Azerbaijani border a few days ago. Gor Abrahamyan, Adviser to the Prosecutor General of the Republic of Armenia (RA), on Saturday informed about this on Facebook.
“Making a reference to the statement of the RA Human Rights Defender, today the media had published information about obstructing the work of an international reporter carrying out his professional activity, threatening him with a weapon in the Vardenis region of Gegharkunik Province, at the area 2 kilometers from the state border of Armenia to the interior of the country.
According to the RA ombudsman and the media outlets that published his statement, the incident took place on June 15, 2021, when the international reporter was carrying out—with another reporter—coverage and other journalistic work at the respective RA territory, 100 meters away from the Azerbaijani servicemen, the latter showed aggressive conduct, loaded their weapons, and held [them] in the direction of the reporters—threatening to fire. In order to avoid unpredictable consequences, the international reporter stopped his work. According to the available information, the reporters of an international medium had a press representative’s logo visible for the Azerbaijani servicemen, and observed the rules of journalistic work.
The publications were sent from the RA Gegharkunik Regional Prosecutor's Office to the Gegharkunik Regional Investigation Department of the RA Investigative Committee in order to prepare materials (…) and to initiate a criminal case.
As a result, a criminal case has been initiated and accepted for proceedings," the adviser to the Prosecutor General of Armenia wrote, in particular.