Կանադայում ռեկորդային բարձր ջերմաստիճան է գրանցվել, քանի որ երկրի արեւմուտքն ու Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի հյուսիս-արեւմուտքը աննախադեպ ջերմային ալիքի տակ են գտնվում, հայտնել է BBC-ն:
Բրիտանական Կոլումբիայի Լիտոն քաղաքում ջերմաստիճանը կիրակի հասել է մինչեւ 46,6°C-ի՝ գերազանցելով 84 տարվա ռեկորդը:
ԱՄՆ-ը եւ Կանադան նախազգուշացրել են քաղաքացիներին տապի «վտանգավորության» մասին, որը կարող է պահպանվել այս շաբաթ:
Փորձագետները սպասում են, որ կլիմայի փոփոխությունը կավելացնի ծայրահեղ եղանակային երեւույթների հաճախականությունը, ինչպիսիք են ջերմային ալիքները: Այնուամենայնիվ, դժվար է որեւէ կոնկրետ իրադարձություն կապել գլոբալ տաքացման հետ:
Բարձր ճնշման գոտին հսկայական է՝ Կալիֆոռնիայից մինչ Կանադայի արկտիկական տարածքներ. այն Այդահո նահանգով հասնում է մինչեւ երկրի խորքերը:
Լիտոնը, որը գտնվում է Վանկուվերից մոտ 250 կմ հյուսիս-արեւելք, 1937 թվականին գերազանցել է Կանադայի նախորդ ռեկորդը՝ 45°C-ը:

Canada has recorded its highest ever temperature as the country's west and the US Pacific north-west frazzle in an unprecedented heatwave, BBC reported.
Lytton, in the Province of British Columbia, soared to 46.6°C on Sunday, breaking an 84-year-old record, officials said.
The US and Canada have both warned citizens of "dangerous" heat levels that could persist this week.
Experts say that climate change is expected to increase the frequency of extreme weather events, such as heatwaves. However, linking any single event to global warming is complicated.
This high pressure zone is huge, from California right up to Canada's Arctic territories and stretching inland through Idaho.
Lytton, which is about 250km northeast of Vancouver, surged past the previous Canadian record, which was set in two towns in the Province of Saskatchewan—Yellow Grass and Midale—back in July 1937 at 45°C.
More than 40 other spots in British Columbia set new records.
Environment Canada senior climatologist David Phillips told CTV that there was a chance of topping 47°C somewhere.