Բարսելոնայում տեղի ունեցող «MWC Barcelona» միջոցառմանը մասնակցության նպատակով Իսպանիայի Թագավորությունում գտնվող ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի պաշտոնակատար Հայկ Չոբանյանը հանդիպել է Կատալոնիայի խորհրդարանի նախագահ Լաուրա Բոռասի հետ։
ԲՏԱ նախարարությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նախարարի պաշտոնակատարը բարձր է գնահատել Կատալոնիայի խորհրդարանի բարեկամական դիրքորոշումը և՛ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, և՛ արցախյան 44-օրյա պատերազմի օրերին ու դրանից հետո ունեցած դիրքորոշման, կատարած հայտարարությունների համար։ Հայաստանի և Կատալոնիայի միջև համագործակցության զարգացման մեծ հնարավորություններ կան, որոնք իրացված չեն, և սա լավ հնարավորություն է այս ուղղությամբ նոր ակտիվ գործունեություն սկսելու։
Հայկ Չոբանյանը նաև շնորհակալություն է հայտնել Կատալոնիայի հայկական համայնքի նկատմամբ Կատալոնիայի իշխանությունների բարեկամական և աջակից վերաբերմունքի համար, հայտնել համայնքի ներկայացուցիչների ողջույնները։
Տիկին Բոռասը հայտնել է, որ ս․թ․ մայիսի 27-ին Կատալոնիայի խորհրդարանը միաձայն ընդունել է հայտարարություն, որով Ադրբեջանի իշխանություններից պահանջում է անհապաղ ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին։ Իսկ մայիսի 17-ին,Կատալոնիայի խորհրդարանի նախագահ Լաուրա Բոռասը և այլ խորհրդարանականներ հանդիպել են Կատալոնիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որի ընթացքում քննարկվել են բազմաթիվ հարցեր, այդ թվում՝ ապրիլի 24-ը Կատալոնիայում Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր հռչակելու հնարավորությունը, որն իրականացման ընթացքում է»:

YEREVAN. – Acting Minister of High-Tech Industry of Armenia Hayk Chobanyan, who is in Spain within the framework of the 2021 Mobile World Congress (MWC) Barcelona, met with Laura Borras, the speaker of the Parliament of Catalonia, the Ministry of High-Tech Industry of Armenia informed Armenian News-NEWS.am.
The acting minister lauded the friendly position of the Parliament of Catalonia, both for the recognition of the Armenian Genocide as well as its position and the statements made during and after the 44-day Artsakh (Nagorno-Karabakh) war.
"There are great opportunities—which have not been realized—for the development of cooperation between Armenia and Catalonia, and this is a good opportunity to start new active activities in this direction," he added.
Also, Chobanyan thanked the Catalan authorities for their friendly and supportive attitude towards the Armenian community of Catalonia.
Borras, for her part, said that on May 27, the Catalan parliament unanimously adopted a statement calling on the Azerbaijani authorities to release all Armenian prisoners of war immediately. And on May 17, the speaker of the Parliament of Catalonia and other Catalan MPs had met with representatives of the Armenian community of Catalonia, during which many issues were discussed, including the possibility of declaring April 24 as Armenian Genocide Remembrance Day in Catalonia.