Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունն առաջարկում է խստացնել օրենսդրությունն ապօրինի միգրացիայի դեմ առավել արդյունավետ պայքարի համար, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Համապատասխան օրինագիծը ներկայացվել է կիրակի երկրի ներքին գործերի նախարարության կողմից: Առաջին ընթերցմամբ այն կդիտարկվի արդեն հունիսի 6-ին: Օրինագծով սահմանվել է քրեական պատասխանատվություն ապօրինի միգրացիայի համար եւ նախատեսված է ազատազրկում կես տարուց մինչեւ 4 տարի ժամկետով: Բացի այդ, առաջարկվել է սահմանել առավելագույն պատիժ՝ ցմահ ազատազրկում անձանց համար, որոնք ծառայություններ են մատուցում անօրինական միգրանտներին տեղափոխելու գործում: Ներկայում այդ իրավախախտման համար առավելագույն ժամկետը կազմում է 14 տարվա բանտարկություն:
Գերատեսչության հայտարարության մեջ նշված է, որ իմիգրացիոն օրենսդրությունը բարեփոխելու առաջարկները կոչված են «կարգի բերել ապաստան տրամադրելու հնացած համակարգը»: Տվյալ ռեֆորմը թույլ կտա պատասխանատվության ենթարկել նրանց, ովքեր փորձում են երկիր մուտք գործել ծովային ճանապարհով, մասնավորապես, Լա Մանշով:
Միայն 2021 թվականի առաջին վեց ամսվա ընթացքում շուրջ 6 հազար մարդ փորձել է հասնել բրիտանական ափին Լա Մանշով փչովի նավերի միջոցով, մինչդեռ ամբողջ վերջին տարվա ընթացքում այդ ցուցանիշը հավասարվել էր 8,4 հազար միգրանտի:

Правительство Великобритании предлагает ужесточить законодательство для более эффективной борьбы с  нелегальной миграцией, пишет ТАСС.
Соответствующий законопроект был представлен в воскресенье Министерством внутренних дел.  В первом чтении он будет рассмотрен уже  6 июня. Законопроектом предложено введение уголовной ответственности за нелегальную миграцию и предусмотрено наказание в виде лишения свободы сроком от полугода до 4 лет.  Кроме того,  предложено установить максимальное наказание - пожизненное заключение, для лиц, которые оказывают услуги по нелегальной перевозке мигрантов. В настоящее время максимальный срок по этому правонарушению составляет 14 лет тюрьмы.
В заявлении ведомства отмечается, что предложения реформировать иммиграционное законодательство призваны "привести в порядок устаревшую систему предоставления убежища".  Данная реформа позволит привлекать к ответственности тех, кто пытается прибыть в страну морем, в частности через пролив Ла-Манш.
Только за первые шесть месяцев 2021 года около 6 тыс. человек пытались достичь британского побережья через Ла-Манш на надувных лодках, в то время как за весь прошлый год этот показатель равнялся 8,4 тыс. мигрантов.