Օնլայն տաքսի ծառայություններից օգտվողները վերջին շրջանում բախվել են խնդիրների. կրճատվել է մեքենաների թիվը, ինչը հանգեցրել է թեյավճարի աճի: Առանց թեյավճարի օնլայն տաքսիից օգտվելը գրեթե անհնար է դարձել: Ուղեւորները ստիպված են ոչ միայն հավելավճար վճարել, այլ նաեւ երկար սպասել: Օնլայն տաքսի ծառայություններ մատուցող ընկերությունների ներկայացուցիչները գների աճը պայմանավորում են տարբեր հանգամանքներով: Utaxi ընկերության տնօրեն Գոռ Հակոբյանը NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ մեքենաների վարորդների պասիվություն է նկատվում: Դա կապված է նրա հետ, որ մարդիկ նախընտրում են մեքենա չքշել շոգին եւ սպասում են երեկոյան հով ժամին: Ընկերությունը հարցում է անցկացրել՝ նպատակով պարզել պատճառները, թե վարորդները հետաքրքրված չեն ծառայություններ մատուցելու մեջ: Պատվերների մեծացման ֆոնին աճում են թեյավճարները: Դա հատկապես նկատելի է առավոտյան եւ երեկոյան ժամերին: Ընկերության տնօրենի խոսքով՝ Utaxi-ում թեյավճարները միջինում կազմում եմ 300-400 դրամ: Թեյավճարների աճը չի ազդել պատվերների թվի վրա:
Ընկերությունում վստահ են՝ եղանակային պայմանների լավացումից հետո թեյավճարները կրկին կնվազեն: Yandex Go Armenia ընկերության տարածաշրջանային ղեկավար Ավետիս Գասպարյանը պնդում է՝ իրենց ծառայությունների գները շատ չեն բարձրացել: Հավելավճարի չափը չի գերազանցում 600 դրամը: «Սա այն նվազագույնն է, որի շնորհիվ մենք կարող ենք ապահովել պահանջարկի բալանսը: Սովորաբար բալանսը ապահովվում է, երբ մշտական հաճախորդները հանգստի են մեկնում արտասահման, իսկ  նրանց բացը լրացնում են ներգնա զբոսաշրջիկները: Գնաճն իրենց վրա զգացել են այն քաղաքացիները, որոնք օգտվում են օնլայն տաքսի ծառայություններից: Գասպարյանի պնդմամբ՝ գների նվազեցման համար ձեռնարկվում են միջոցներ պասիվ  վարորդների ակտիվացման համար: Ժամը 11:00-ից մինչեւ 19:00-ն շոգի պատճառով մարդիկ չեն վարում տաքսի՝ նախընտրելով դա անել առավոտյան եւ երեկոյան ժամերին:
«Հենց այդ ժամանակ ենք մենք իրականացնում սուբսիդավորման քաղաքականությունը»,-հավելեց Yandex Go Armenia-ի ղեկավարը:  Վարորդները գնաճը կապում են վառելիքի թանկացման հետ: Նրանք չեն կիսում այն լավատեսությունը, որ եղանակային պայմանների լավացումից հետո գները չեն նվազի:

Клиенты такси-компаний, предоставляющих онлайн-услуги, в последнее время столкнулись с проблемами: сократилось число автомобилей, что привело к росту чаевых.
Без чаевых пользоваться услугами онлайн-такси стало практически невозможно. Пассажиры вынуждены не только уплачивать дополнительную сумму, но и подолгу ждать приема заказа.
Представители такси-компаний, предоставляющих онлайн-услуги, обуславливают рост цен разными обстоятельствами.
Генеральный директор «Utaxi» Гор Акопян в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил, что наблюдается пассивность водителей автомобилей. Это связано с тем, что люди предпочитают не водить автомобиль в жару и дожидаются прохладного времени суток.
Компания провела опрос с целью выяснить причины того, почему водители не заинтересованы в предоставлении услуг. В основном это связано со сменой вида деятельности многих из них.
С увеличением заказов на фоне сокращения водителей растут чаевые. Это особенно заметно в утренние и вечерние часы, после окончания рабочего дня. По словам гендиректора компании, чаевые в «Utaxi» в среднем составляют 300-400 драмов (60-80 центов). Рост чаевых, однако, не повлиял на число заказчиков. В компании уверены: после спада жары чаевые снова упадут.
Руководитель «Yandex Go Armenia» Аветис Гаспарян утверждает, что цены на предоставляемые компанией услуги не сильно выросли.
Размер дополнительной уплаты не превышает 600 драмов (1,2 доллара), к которому прибавляется базовый тариф. «Этот тот минимум, благодаря которому мы можем обеспечить баланс спроса и предложения исходя из ряда обстоятельства – дорожные работы, жаркая погода, приток туристов», - пояснил руководитель компании.
Особенно последний фактор приводит к повышенному спросу на такси. Обычно баланс обеспечивается в связи с тем, что обычно постоянные клиенты уезжают на отдых за границу, а их пробел восполняют въездные туристы. В данном же случае есть и фактор въездных туристов, и граждан, которые остались в Армении.
Рост цен на себе почувствовали все граждане, пользующиеся услугами онлайн-такси.
Для снижения цен, по утверждению Гаспаряна, предпринимаются меры по активизации пассивных водителей, а активных стимулируют к тому, чтобы те брали больше заказов.
После 11: 00 и до 19: 00 из-за жары люди не хотят водить такси, предпочитая делать это в утренние и вечерние часы.
«Именно в это время мы реализуем политику субсидирования», - добавил руководитель компании «Yandex Go Armenia».
Водители же связывают рост цен на услуги с существенным подорожанием топлива (газа и бензина), поэтому обслуживать клиентов по прежним ценам стало невыгодно. Они не разделяют оптимизма относительно того, что после жары цены не упадут.