«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Ընդդիմադիր դաշինքներում շունչը պահած սպասում են ՍԴ այսօրվա որոշմանը։ Չնայած պատրանքներ չունեն, որ ընտրությունների արդյունքները կչեղարկվեն, բայց ակնկալում են, որ մանդատների քանակը կարող է վերաբաշխվել, եւ դա իրավիճակ կփոխի ԱԺ-ում․ իշխող ուժը կզրկվի 3/5-ից ու սահմանադրական օրենքները չի կարողանա միայնակ անցկացնել։ Թե՛ «Հայաստան», թե՛ «Պատիվ ունեմ» դաշինքներում ապագա պատգամավորական թիմերը դեռ չեն հավաքվել, մարտավարություն չեն որոշել։ Երկուսն էլ պատրաստվում են ՍԴ որոշումից հետո քննարկել՝ ովքեր են վերցնում, ովքեր վայր դնում մանդատները, ով որ հանձնաժողովում, պատվիրակությունում ու խմբում է ընդգրկվելու, ինչպես են իրենց պահելու, միմյանց հետ համագործակցելու։
Եթե «Պատիվ ունեմ»-ի առաջին յոթնյակը լրիվ կմտնի խորհրդարան, ապա «Հայաստան» դաշինքում դեռ անորոշ է։ Առանցքայինը Ռոբերտ Քոչարյանի մանդատի հարցն է։ Վերջին հավաքի ժամանակ՝ շաբաթներ առաջ, երկրորդ նախագահն օդում կախված է թողել հարցը՝ շեշտելով, որ ինքը գործադիրի մարդ է, բայց եթե թիմը որոշի, որ իր ներկայությունն անհրաժեշտ է, խնդիր չի տեսնում։ Բայց թիմում կարծիքները կիսվել են։
Արդեն գրել ենք, որ դաշինքում ուզում են անպայման ԱԺ գործուղել Գեղամ Նազարյանին, բայց ինքնաբացարկի ոչ մեկին չեն մղում՝ պատշաճ չէ, օրենսդիրի աշխատանքին ոչ ունակ անձինք իրենք պետք է գիտակցեն։ Իշխանական թիմում ոչ մի կասկած չունեին, որ ՍԴ-ն ամբողջությամբ մերժելու է դիմումները՝ «իզո՞ւր է հանրապետությունով մեկ Նիկոլի դիկտատուրան հաստատվում»։

Оппозиция, затаив дыхание, ждет сегодняшнего решения Конституционного суда. Протестные силы не надеются на аннулирование результатов выборов, но считают возможным перераспределение мандатов, пишет газета «Грапарак».
Согласно публикации, перераспределение мандатов, может изменить ситуацию в Национальном собрании, поскольку лишит правящую силу 3/5 голосов, а соответственно и возможности единолично принимать конституционные законы.
Между тем, блоки «Армения» и «Честь имею» пока не сформировали фракции и не определились со стратегией работы в парламенте. «Лишь после решения Конституционного суда в блоках обсудят, кто берет и кто отказывается от мандата, кто и в какую комиссию, делегацию и группу войдет, и как оппозиционные фракции будут сотрудничать друг с другом.
Если первая семерка списка блока «Честь имею» полностью попадет в парламент, то в блоке «Армения» этот вопрос все еще не определен. Ключевой вопрос - мандат Роберта Кочаряна. Во время последней встречи, несколько недель назад, второй президент подчеркнул, что он «человек исполнительной власти», но если команда решит, что его присутствие необходимо, он не видит проблем. Но в команде мнения разделились.
Мы уже писали, что блок однозначно хочет направить Гегама Назаряна для работы в Национальное Собрание, но они никого не подталкивают к отказу от мандата, считая это неуместным. В блоке считаю, что люди, не способные к законотворческой работе, должны это осознавать сами», - отмечается в публикации.