Ալիեւի եւ Պուտինի հանդիպումը կայացավ Մոսկվայի, Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ եւս մեկ եռակողմ համաձայնագրի ստորագրման նախաշեմին: Այս մասին «Կավբյուրո» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է քաղաքագետ Ալեքսանդր Փերենջիեւը:
«Այս հանդիպման հանդեպ Փարիզի դիվանագիտական ակտիվությունը միայն անուղղակի կապ ունի, նրանք փորձում են հեռացող գնացք նստել»,- ասաց քաղաքագետը:
Նրա խոսքով, առաջնորդների այս հանդիպումը նվիրված է եղել Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանների շուրջ գործընթացներին, որոնք սկսվել են 2020-ի նոյեմբերին եւ իրենց զարգացումն են ստացել 2021-ի հունվարին:
«Դրանք բոլորն էլ տեղի են ունենում բարդ միջավայրում՝ պաշտոնական Երեւանի կողմից խոչընդոտներով: Ուստի, ինչպես արդեն նշվել է ԶԼՄ-ներում, անհրաժեշտ է պաշտոնական Մոսկվայի եւ Բաքվի միջեւ «ժամերի համապատասխանեցում» իրականացնել, որպեսզի նախանշվեն հայ-ադրբեջանական հակամարտության հետագա կարգավորման մեխանիզմները, ինչպես նաեւ Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների զարգացման գործում արդեն ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարումը: Այսինքն՝ ներառյալ Զանգեզուրի միջանցքի՝ որպես 2021-ի հունվարի եռակողմ համաձայնագրերի իրագործման ամենահիվանդ» տարրի, ձեւավորումը»,- ամփոփել է նա:

The meeting of Aliyev and Putin was held on the threshold of the signing of another Moscow-Baku-Yerevan trilateral agreement. This is what political scientist Aleksandr Perenjiyev said in an interview with Kavbyuro TV.
According to him, the meeting was devoted to the processes unfolding in the western regions of Azerbaijan that began in November 2020 and developed in January 2021.
“They are all taking place in a complicated environment, with obstacles created by Yerevan. Thus, as the mass media reported, Moscow and Baku need to “bring the times into compliance with each other” in order to earmark the mechanisms for the future settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict, as well as the implementation of the agreements already reached for development of communications in the South Caucasus, including the formation of Zangezur corridor as the “sickest” element for implementation of the trilateral agreements reached in January 2021,” he summed up.