Ջո Բայդենի վարչակազմը հայտարարել է Կուբայի պաշտոնյայի եւ պետական ​​հաստատության նկատմամբ նոր պատժամիջոցների մասին, որոնք, ըստ նրա, մասնակից են «կղզում կառավարության կողմից բողոքի ցույցերի ճնշման ժամանակ մարդու իրավունքների խախտումներին», հաղորդել է AP-ն:
Ֆինանսների նախարարության օտարերկրյա ակտիվների վերահսկման գրասենյակը պատժամիջոցներ է կիրառել կուբացի ռազմական եւ քաղաքական առաջնորդ Ալվարո Լոպես Միերայի եւ ՆԳՆ հատուկ բրիգադի (Brigada Especial Nacional del Ministerio del Interior) նկատմամբ:
Ֆինանսների նախարարությունը հայտարարության մեջ նշել է, որ Լոպես Միերան «կարեւոր դեր է խաղացել Կուբայում շարունակվող բողոքները ճնշելու գործում»:
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարության մեջ նշել է, որ Կուբայի դեմ ԱՄՆ նոր պատժամիջոցները նրանց դեմ են, ովքեր պատասխանատու են բողոքի ցույցերի ճնշման համար, եւ որ սա Ամերիկայի պատասխան քայլերից առաջինն է: «Սա միայն սկիզբն է. Միացյալ Նահանգները կշարունակեն պատժամիջոցներ կիրառել Կուբայի ժողովրդի ճնշման համար պատասխանատուների նկատմամբ», - ասել է Բայդենը:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ը վերանայում է գումարային փոխանցումների իր քաղաքականությունը՝ «Կուբայի ժողովրդին հնարավորինս աջակցություն ցուցաբերելու համար»:
Վաշինգտոնը նաեւ մտադիր է վերազինել Հավանայում ԱՄՆ դեսպանությունը հյուպատոսական ծառայություններ մատուցելու եւ «քաղաքացիական հասարակության կյանքին մասնակցելու համար` միաժամանակ ապահովելով Կուբայում աշխատող ամերիկացի դիվանագետների անվտանգությունը», - հավելել է Բայդենը:
Նա նշել է, որ Կուբայի կառավարությանը ճնշելու համար ԱՄՆ-ը աշխատում է տարածաշրջանային գործընկերների հետ՝ քաղբանտարկյալներին ազատ արձակելու եւ համացանցի հասանելիությունը վերականգնելու համար:

Администрация Джо Байдена объявила о новых санкциях против кубинского чиновника и государственного учреждения, которое, по ее словам, причастно к «нарушениям прав человека во время подавления правительством протестов на острове», передает AP.
Управление по контролю за иностранными активами министерства финансов  ввело  санкции кубинского военного и политического лидера Альваро Лопеса Миеру и Специальной бригады Министерства внутренних дел (Brigada Especial Nacional del Ministerio del Interior).
В заявлении министерства финансов говорится, что Лопес Миера «сыграл важную роль в подавлении продолжающихся протестов на Кубе».
Президент США Джо Байден заявил в, что новые санкции США против Кубы направлены против тех, кто несет ответственность за подавление протестов, и что они являются лишь первым шагом в ответных действиях Америки.  «Это только начало - Соединенные Штаты будут продолжать применять санкции против лиц, ответственных за угнетение кубинского народа», - сказал Байден.
По его словам, Соединенные Штаты пересматривают свою политику денежных переводов, чтобы «максимально поддержать кубинский народ».
Вашингтон также намерен переоборудовать посольство США в Гаване, чтобы предоставлять консульские услуги и «участвовать в жизни гражданского общества, обеспечивая при этом безопасность американских дипломатов, работающих на Кубе», - добавил Байден.
Он отметил, что Соединенные Штаты работают с региональными партнерами, чтобы оказать давление на кубинское правительство с целью освободить политических заключенных и восстановить доступ в Интернет.