Չինաստանը հայտարարել է, որ հակապատժամիջոցներ է սահմանել ԱՄՆ պաշտոնյաների, այդ թվում՝ ԱՄՆ առեւտրի նախկին նախարար Ուիլբուր Ռոսի նկատմամբ՝ ի պատասխան Հոնկոնգում կապի պեկինյան գրասենյակի չինացի պաշտոնյաների նկատմամբ ԱՄՆ պատժամիջոցների, հաղորդել է Reuters-ը:
Պատժամիջոցներն առաջինն են, որոնք Չինաստանը կիրառում է հունիսին ընդունված՝ օտարերկրյա պետությունների դեմ պատժամիջոցների մասին նոր օրենքի համաձայն. դրանք ուժի մեջ են մտնում ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Վենդի Շերմանի՝ Չինաստան կատարելիք այցից առաջ՝ լարված հարաբերությունների ֆոնին:
Չինաստանը «պատասխան հակապատժամիջոցներ» է սահմանել նաեւ մի շարք կազմակերպությունների ներկա եւ նախկին ղեկավարների, այդ թվում՝ ԱՄՆ Կոնգրեսի՝ Չինաստանի հարցերով գործադիր հանձնաժողովի, Տնտեսության եւ անվտանգության դիտարկման չին-ամերիկյան հանձնաժողովի, ԱՄՆ միջազգային հարաբերությունների ազգային ժողովրդավարական ինստիտուտի, Միջազգային հանրապետական ​​ինստիտուտի, Human Rights Watch-ի եւ Վաշինգտոնիում տեղակայված Հոնկոնգի ժողովրդավարության խորհրդի նկատմամբ:

Китай заявил, что ввел контрсанкции в отношении представителей США, включая бывшего министра торговли США Уилбура Росса, в ответ на санкции США в отношении китайских чиновников из пекинского офиса связи в Гонконге, сообщает Reuters
Эти санкции являются первыми, введенными Китаем в соответствии с его новым законом о санкциях против иностранных государств, принятым в июне, и вступают в действие за несколько дней до того, как заместитель госсекретаря США Венди Шерман посетит Китай на фоне напряженных отношений.
Китай также ввел «ответные контрсанкции» в отношении нынешних и бывших руководителей ряда организаций, включая Исполнительную комиссию Конгресса США по Китаю, Американо-китайскую комиссию по обзору экономики и безопасности, Национальный демократический институт международных отношений США, Международный республиканский институт, Human Rights Watch и базирующийся в Вашингтоне совет демократии Гонконга.