ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները բախվում են բարդ խնդրի, թե ինչն է սխալ եղել Աֆղանստանում, բայց նրանք չեն մոռանա ոչ աֆղանցիներին, ոչ ահաբեկչության դեմ պայքարը, AFP-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը:
Ելույթ ունենալով այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ վերջին ռազմական ինքնաթիռը լքել էր Քաբուլը՝ Սթոլթենբերգը նախազգուշացրել է «Թալիբան»-ին չխոչընդոտել երկրից փախչել փորձող աֆղանցիներին:
Նա պնդել է, որ ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների համար ամեն ինչ կորած չէ, քանի որ նրանց միջամտությունը առնվազն կանխել է Աֆղանստանից միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների հարձակումները արեւմտյան թիրախների վրա: Այժմ, սակայն, Քաբուլի նոր առաջնորդները պետք է աշխատեն միջազգային հանրության հետ, որպեսզի կրկին բացեն իրենց օդանավակայանը, թույլ տան դաշնակիցների հետ աշխատող աֆղանցիներին ապահով անցնել եւ ծայրահեղական խմբավորումներին վերահսկողության տակ պահել: «Շատ կարեւոր է օդանավակայանը բաց պահել»,- ասել է նա:
Եվրոպացի բարձրաստիճան պաշտոնյաները ենթադրել են, որ Մեծ Բրիտանիայից կամ ԵՄ-ից քաղաքացիական փորձագետները կարող են օգնել աջակցելու օդանավակայանի աշխատանքին, սակայն պարզ չէ՝ արդյոք թալիբները պատրաստ են ընդունել դրանք:
Սթոլթենբերգը խոստացել է, որ դաշնակիցները կշարունակեն դիվանագիտական ճնշում գործադրել «Թալիբան»-ի վրա, որպեսզի թույլ տան մնացած աֆղանցիներին եւ նրանց ընտանիքներին, որոնք օգնել են արեւմտյան ջանքերին եւ այժմ վտանգի մեջ են, լքել երկիրը:
Նա գովել է Թուրքիային Քաբուլի օդանավակայանի կառավարմանը մասնակցելու առաջարկի համար:
«Մենք կշարունակենք աշխատել ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների եւ այլ երկրների հետ, որպեսզի օգնենք մարդկանց հեռանալ»,- խոստացել է նա: «Թալիբները հստակ հայտարարել են, որ մարդկանց թույլ կտան հեռանալ, մենք թալիբներին կդատենք ոչ թե նրանց խոսքերով, այլ նրանց արածով: Եւ մենք կօգտագործենք մեր քաղաքական, դիվանագիտական, տնտեսական լծակները, որպեսզի մարդիկ կարողանան հեռանալ»:

Союзники по НАТО сталкиваются с трудными вопросами о том, что пошло не так в Афганистане, но они не забудут ни афганцев,  ни борьбы с терроризмом, заявил в интервью AFP генеральный секретарь Йенс Столтенберг.
Выступая после того, как последний военный самолет США покинул Кабул, Столтенберг предупредил «Талибан» не препятствовать  афганцам, пытающимся бежать из страны.
Он настаивал на том, что не все потеряно для союзников по НАТО, поскольку их вмешательство, по крайней мере, предотвратило атаки международных террористических группировок из Афганистана по западным целям. Однако теперь новым лидерам Кабула необходимо сотрудничать с международным сообществом, чтобы вновь открыть свой аэропорт, позволить афганцам, работавшим с союзниками, получить безопасный проход и держать под контролем экстремистские группировки. «Очень важно держать аэропорт открытым, как для оказания гуманитарной помощи афганскому народу, так и для того, чтобы мы могли продолжать вывозить людей - тех, кто хотел, но не смог принять участие в военной эвакуации», -  сказал он.
Высокопоставленные европейские официальные лица предположили, что гражданские эксперты из Великобритании или ЕС могут помочь поддерживать работу аэропорта, но неясно, готовы ли талибы их принять.
Столтенберг пообещал, что союзники продолжат оказывать дипломатическое давление на Талибан, чтобы позволить оставшимся афганцам и их семьям, которые помогали усилиям Запада и теперь чувствуют себя в опасности, покинуть страну.
Он похвалил Турцию за предложение принять участие в управлении аэропортом Кабула.
«Мы продолжим работать с союзниками по НАТО, с другими странами, чтобы помочь людям уехать», - пообещал он. «Талибан четко заявил, что людям будет разрешено уехать, мы будем судить о талибах не по их словам, а по тому, что они делают. И мы будем использовать наши политические, дипломатические, экономические рычаги, чтобы люди могли уехать».