Ազգային ժողովը լիագումար նիստի օրակարգ չմտցրեց «Հայաստան» ընդդիմադիր խմբակցության օրինագիծը։ Ընդդիմության նախաձեռնության համաձայն՝ առաջարկվում էր արտաքին հարաբերությունների մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովը վերանվանել արտաքին հարաբերությունների եւ Ղարաբաղի հարցերով մշտական խորհրդարանական հանձնաժողով։
Նախագիծը ներկայացրել էր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը։ Նա հիշեցրեց, որ սկզբում ընդդիմությունն առաջարկել էր ստեղծել Ղարաբաղի գործերով հանձնաժողով, բայց այդ առաջարկությունը մերժվել էր։ Դրանից հեռտո նոր առաջարկություն եղավ, որի էությունը ԱԺ հանձնաժողովներից մեկի վերանվանումն էր։ Այնուամենայնիվ, այդ նախաձեռնությունը նույնպես բացասական եզրակացություն ստացավ խորհրդարանի պրոֆիլային հանձնաժողովի կողմից։
«Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» ընդդիմադիր խմբակցություններն առաջարկել էին ստեղծել Ղարաբաղի հարցերով առանձին հանձնաժողով։ Այն բանից հետո, երբ նախագիծը մերժվեց խորհրդարանական հանձնաժողովի նիստում, մենք առաջարկեցինք վերանվանել արտաքին հարաբերությունների մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովը վերանվանել արտաքին հարաբերությունների եւ Ղարաբաղի հարցերով մշտական խորհրդարանական հանձնաժողով, բայց այդ առաջարկությունը նույնպես մերժվեց»,- ասաց Վարդանյանը՝ պատգամավորներին կոչ անելով մեկ անգամ եւս քննարկել այդ հարցը։
Իր հերթին, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի անդամ Վլադիմիր Վարդանյանը հայտարարեց, որ պետք է շատ ուշադիր եւ լուրջ աշխատել՝ հաշվի առնելով Հայաստանի եւ Ղարաբաղի առջեւ ծառացած բոլոր սպառնալիքները։ «Սակայն ներկայացված նախագիծը չէր լուծում դրանք եւ չէր շոշափում այդ հարցերը»,- ընդգծեց խորհրդարանականը։
Արդյունքում՝ կառավարող մեծամասնությունը հրաժարվեց մասնակցել քվեարկությանը, նախագծին «կողմ» քվեարկեց 107-ից ընդամենը 30 պատգամավոր։

The National Assembly (NA) did not include in the agenda of its plenary session the draft proposal by the opposition "Armenia" Faction, which proposed to rename the NA Standing Committee on Foreign Relations to NA "Standing Committee on Foreign Relations and Karabakh Issues."
The aforesaid draft proposal was presented by "Armenia" Faction MP Aghvan Vardanyan.
"The opposition ‘Armenia’ and ‘With Honor’ Factions had proposed to set up a separate [NA] committee on Karabakh issues. After the draft was rejected at the meeting of the parliamentary [standing] committee, we proposed to rename the standing parliamentary committee on foreign relations the standing parliamentary committee on foreign relations and Karabakh issues; but that proposal was also rejected," Vardanyan said, urging the MPs to discuss this matter once again.
In his turn, Vladimir Vardanyan, chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs and an MP from the majority "Civil Contract" Faction, stated that it is necessary to work very carefully and seriously on this matter, taking into account all the threats facing Armenia and Artsakh.
"However, the submitted draft was not resolving them, and was not touching upon those issues," the ruling force’s lawmaker emphasized.
As a result, the ruling majority faction refused to take part in the voting, and therefore only 30 of the 107 MPs voted for this draft proposal.