Կամ պետք է որոշում կայացնենք, ասենք՝ դե ժողովուրդն ասում է՝ թող սաղ երկիրը հանձնի, բայց մնա իշխանության, կամ աշխատենք ժողովրդի հետ, սկսենք մեր պայքարը, որպեսզի կարողանանք վերջ տալ մեր երկիրը մասնատելու գործընթացից: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 15-ին, Աժ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը:
«Հիմա մոդայիկ է  դարձել, որ ընդդիմությանը քննադատում են ընդդիմությանը ձայն տված քաղաքացիները, որը շատ դեպքերում արդարացված է, բայց նաեւ պետք է հասկանան մեր  վիճակը: Ընդդիմությունը չունի կախարդական փայտիկ, որ ասի՝ իշխանություն, վեր կացեք գնացեք, որովհետեւ դուք վատն եք: Մենք պետք է ժողովրդի հետ աշխատենք հանդիպումներով, ելույթներով, խոսքերով, հարցազրույցներ տալով, բացատրելով»,-ասաց նա:
Դիտարկմանը, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տեղանունների ադրբեջանական անվանումներն օգտագործելը բացատրել է Հայաստանի վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքով, ըստ որի, այդ հատվածները Ադրբեջանի տարածքում են, Վանեցյանն ասաց. «Այդ օրենքը չկա: Դրանք ուղղակի հեքիաթներ են: Երբ որ նոյեմբերի 9-ին ստորագրվել է հայտնի հայտարարությունը, Ադրբեջանի զինուժը այդ հատվածից առնվազն 67-70 կմ հեռու են եղել: Հետո ասացին՝ բանավոր պայմանավորվածությունների արդյունքում մենք տվեցինք այդ տարածքները»:
Հարցին, թե հնարավոր սահմանազատման ժամանակ ո՞ր քարտեզների վրա պետք է հիմնվել, Վանեցյանը պատասխանեց. «Նախ, եթե իրականացվում է սահմանազատում, սահմանագծում, պետք է ստեղծվի միջպետական հանձնաժողով: Բայց մենք ունենք Ադրբեջանի հետ թշնամական հարաբերություններ: Վրաստանի հետ մենք մոտ 30 տարի սահմանազատման, սահմանագծման աշխատանքներ ենք իրականացնում, բայց Վրաստանի հետ չունենք թշնամական հարաբերություններ: Իսկ Ադրբեջանը թշնամի պետություն է, որի հետ ունենք չավարտված պատերազմ, չլուծված հարցեր եւ Ադրբեջանն այսօր օգտագործելով մեր իշխանությունների թուլությունը, փորձում է  առանց խոսքի իրականացնել այդ սահմանազատման եւ սահմանագծման աշխատանքները»:
Վանեցյանը հավելեց, որ իրենք հիմա իշխանություններին հարց են տալիս, թե ո՞ր քարտեզն են հիմք ընդունում, երբ ասում են, որ այս կամ այն հատվածը ադրբեջանական է, սակայն պատասխան չեն ստանում:

Сейчас стало модным, когда граждане, проголосовавшие за оппозицию, ее же критикуют, что во многих случаях оправдано, но надо понять и наше состояние. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте Армении 15 сентября руководитель фракции блока «Честь имею» Артур Ванецян.
«У оппозиции нет волшебной палочки, чтобы взмахнуть и сказать: власть, вставай и уходи, потому что вы плохие. Мы должны работать с народом посредством встреч, выступлений, интервью, разъяснений», - заявил Ванецян.
На замечание о том, что премьер-министр Армении Никол Пашинян объяснил использование азербайджанских топонимов законом «Об административно-территориальном делении Армении», согласно которому эти участки находятся на территории Азербайджана, депутат сказал: «Этого закона нет. Все это просто сказки. На момент подписания известного заявления от 9 ноября ВС Азербайджана находились на расстоянии не менее 67-70 км от этого участка. Потом сказали, что мы передали данные территории в результате устных договоренностей».
На вопрос, на какие карты надо основываться во время возможной демаркации, Ванецян ответил: «При демаркации и делимитации прежде всего должна быть создана межгосударственная комиссия. Но у нас с Азербайджаном враждебные отношения. Мы примерно 30 лет проводим работы по демаркации и делимитации с Грузией, но при этом у нас нет вражеских отношений. А Азербайджан – вражеская страна, с которой мы имеем нерешенные вопросы. И сегодня Баку, пользуясь слабостью нашей власти, пытается без слов осуществить эти самые работы по демаркации и делимитации».
По словам оппозиционного депутата, они и сами спрашивают представителей власти, на какие карты они ориентируются, когда объявляют о том, что тот или иной участок является азербайджанским, однако ответа никакого нет.