Հայաստանը ցուցադրում է ԵԱՏՄ գործընկերների հետ փոխադարձ առեւտրի աճի ամենաբարձր տեմպերը։ Այս մասին «Armenian Business Forum»-ի ժամանակ ասաց ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Նա բացատրեց, որ Միությանը երկրի անդամակցությունից ի վեր եւ մինչեւ 2019 թվականը ԵԱՏՄ-ում գործընկերների հետ Հայաստանի ապրանքների արժեքային ծավալն աճել է 82%-ով:
«Խմիչքների մատակարարումը ավելացել է 1,5 անգամ, թանկարժեք մետաղների մատակարարումը` 2 անգամ, օպտիկայի եւ չափիչ սարքավորումների մատակարարումը`10 անգամ: 2020 թվականին ԵԱՏՄ-ում փոխադարձ առեւտուրը նվազել է 13,6%-ով, բայց արդեն այժմ ապրանքաշրջանառությունն աճել է 31,9%-ով: 2020 թվականի առաջին կիսամյակում ՀՆԱ-ն աճել է 4,2%-ով, արդյունաբերական արտադրանքը ՝ 4,4%-ով, գործազրկությունը նվազել է 5%-ով»,-նշեց Օվերչուկը։
Նա հավելեց, որ «Ճանապարհորդություն առանց սահմանների» ներբեռնված հավելվածների ընդհանուր թիվը գերազանցել է 1 միլիոնը:
«Աշխատանք առանց սահմանների» ծրագիրը նույնպես սկսում է իր ազդեցությունն ունենալ։ Մենք սկսում ենք իրականացնել տրանսպորտային լոգիստիկ միջանցքների էկոհամակարգ, որի ընդհանուր ակնկալվող ազդեցությունը կազմում է 1,5-2 մլրդ դոլար »,-ասաց Օվերչուկը:

Среди всех стран ЕАЭС Армения демонстрирует наибольшие темпы роста взаимной торговли с партнерами Союза. Об этом во время «Armenian Business Forum» 20 сентября заявил зампредседателя правительства России Алексей Оверчук.
Он пояснил, что с момента присоединения страны к Союзу и до 2019 года стоимостные объемы товаров Армении с партнерами по ЕАЭС увеличились на 82%.
«Увеличены поставки напитков в 1,5 раза, драгоценных металлов – в 2 раза, оптики и измерительного оборудования – в 10 раз. По нашим оценкам, для Армении степень влияния интеграционного эффекта на экономический рост является одной из самых высоких в Союзе. Взаимная торговля в ЕАЭС в 2020 году сократилась на 13,6%, однако уже сейчас товарооборот вырос на 31,9%. В перовом полугодии 2020 года ВВП вырос на 4,2%, промышленное производство – на 4,4%, безработица сократилась на 5%», - отметил Оверчук.
Зампредседателя правительства РФ добавил, что всего количество скаченных приложений «Путешествуй без границ» превысило 1 млн.
«Программа «Работа без границ» также начинает показывать свой эффект. В рамках ЕАЭС мы приступаем к внедрению экосистемы транспортных логистических коридоров, суммарный ожидаемый эффект от которой составляет 1,5-2 млрд. долларов»,- подчеркнул Оверчук.