Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսին Հանրապետության Ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա կապակցությամբ: Ուղերձում ասված է.
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում և լավագույն մաղթանքներ եմ հղում Ձեզ և Կիպրոսի բարեկամ ժողովրդին՝ Հանրապետության Ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա կապակցությամբ:
Գոհունակությամբ եմ փաստում, որ մեր բազմադարյա կապերի և ամուր բարեկամության վրա հիմնված հայ-կիպրական հարաբերությունները շարունակում են զարգանալ եղբայրության և փոխըմբռնման ոգով:
Սիրելի բարեկամ, իմ խորին երախտագիտությունն եմ հայտնում Ձեզ, Կիպրոսի բարձրագույն իշխանություններին և կիպրացի եղբայրական ժողովրդին՝ այս դժվարին պահին վերստին հայ ժողովրդի կողքին լինելու, Հայաստանի դեմ ադրբեջանաթուրքական   ագրեսիայի դատապարտման հարցում Կիպրոսի անվերապահ աջակցությունը վերահաստատելու համար: Ձեր անկեղծ և անդրդվելի դիրքորոշումը կրկին վկայում է հայ և կիպրացի ժողովուրդների անսասան բարեկամության մասին:
Հայաստանը և Կիպրոսը մշտապես հանձնառու են ընդլայնելու և խորացնելու  համագործակցությունն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում:
Մեծարգո պարոն նախագահ՝ մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և արգասաբեր գործունեություն, իսկ Կիպրոսի եղբայրական ժողովրդին՝ բարեկեցություն և խաղաղություն»:

Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan today sent a congratulatory message to President of Cyprus Nicos Anastasiades on the occasion of Independence Day.
“On behalf of the Government of Armenia and myself, I cordially congratulate you and convey my best wishes to you and the friendly people of Cyprus on the occasion of Independence Day.
With satisfaction, I state that the Armenian-Cypriot relations, which are hinged on our centuries-old relations and strong friendship, continue to grow with the spirit of fraternity and mutual understanding.
Dear friend, I express my deep gratitude to you, the highest authorities of Cyprus and the fraternal Cypriot people for standing with the Armenian people at this difficult moment and for reaffirming the unconditional support of Cyprus in regard to condemnation of the Azerbaijani-Turkish aggression against Armenia. Your sincere and adamant position attests once again to the unwavering friendship of the Armenian and Cypriot peoples.
Armenia and Cyprus will always be committed to expanding and deepening the bilateral and multilateral cooperation.
Distinguished Mr. President, I wish you good health and fruitful work, and I wish the fraternal people of Cyprus welfare and peace,” the congratulatory message reads.