Չիլիի դատարանը սկսել է նախագահ Սեբաստիան Պինյերայի նկատմամբ քրեական գործի հետաքննությունը «Պանդորայի փաստաթղթերի» հրապարակման կապակցությամբ, որը բացահայտել է նրա բիզնեսն ու հարկային թաքստողները:
«Սանտյագոյի դատարանը դիտարկում է բողոքը, որը ներկայացրել է փաստաբան Լուիս Ռենդոնն ընդդեմ Սեբաստիան Պինյերայի»,-ասված է հայտարարության մեջ:
Լրագրող հետաքննողների միջազգային կոնսորցիումը (ICIJ), որը ֆինանսավորվում է, մասնավորապես, Ջորջ Սորոսի հիմնադրամներից մեկի միջոցով, հրապարակել է «Պանդորայի փաստաթղթերը» մի շարք համաշխարհային առաջնորդների՝ օֆշորային սխեմաներում ներգրավվածությունը: Դրանում ներկայացված են 35 գործող եւ նախկին քաղաքական գործիչներ, ինչպես նաեւ ավելի քան 300 պաշտոնյաներ շուրջ 100 երկրներից: Լրագրողների կոնսորցիումի հետազոտությունում ներկայացվել ենհարկային խոշորագույն թաքստողները:
Ավելի վաղ կոնսորցիումն անվանել էր այդ հետաքննությունը՝ որպես ֆինանսական գաղտնիքների իր ամենածավալուն բացահայտում: Նա նշել է, որ փաստաթղթերում ներկայացվում են 117 երկրներից ավելի քան 600 լրագրողների ռեպորտաժներ ու ավելի քան 11,9 միլիոն ֆայլեր, որոնք ստացվել են արտահոսքի արդյունքում:

Чилийский суд начал расследование уголовного дела в отношении президента Себастьяна Пиньеры в связи с публикацией документов из «досье Пандоры», раскрывающих его бизнес в налоговых убежищах.
«Седьмой гарантийный суд Сантьяго допускает к рассмотрению жалобу, поданную адвокатом Луисом Рендоном против Себастьяна Пиньеры», - говорится в заявлении суда.
Международный консорциум журналистов-расследователей (ICIJ), финансируемый, в частности, одним из фондов Джорджа Сороса, опубликовал «досье Пандоры» о якобы причастности ряда мировых лидеров к офшорным схемам. В нем фигурируют более 35 действующих и бывших политиков, а также более 300 чиновников из порядка 100 стран. В расследовании консорциума журналистов США названы крупнейшим налоговым убежищем.
Консорциум ранее назвал это расследование своим самым масштабным разоблачением финансовых тайн. Он отметил, что в досье фигурируют репортажи более 600 журналистов из 117 стран и данные из более чем 11,9 миллиона файлов, полученные в результате утечки.