Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Պետական ​​խորհրդի փոխվարչապետ Լյու Նա ԱՄՆ ներկայացուցիչ Քեթրին Թայի հետ տեսակապի միջոցով առեւտրային բանակցություններում քննարկել է մաքսատուրքերի եւ պատժամիջոցների վերացման հարցը: Այս մասին շաբաթ օրը հայտարարել է Չինաստանի կենտրոնական հեռուստատեսությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Չինական կողմը բանակցություններ է վարել մաքսատուրքերի եւ պատժամիջոցների ավելացման վերացման վերաբերյալ, ինչպես նաեւ հստակեցրել է իր դիրքորոշումը ՉԺՀ-ի տնտեսական զարգացման եւ արտադրական քաղաքականության մոդելի վերաբերյալ»,- հայտնում է հեռուստաալիքը:
Հաղորդվում է, որ կողմերը ունեցել են պրագմատիկ, անկեղծ եւ կառուցողական կարծիքների փոխանակում եւ քննարկել են երեք հիմնական ասպեկտ: Մասնավորապես, նրանք ճանաչել են Չինաստանի եւ Միացյալ Նահանգների առեւտրատնտեսական հարաբերությունների կարեւորությունը ինչպես երկու երկրների, այնպես էլ ամբողջ աշխարհի համար, ինչպես նաեւ ընդգծել են երկկողմ առեւտրատնտեսական փոխանակումների և համագործակցության ամրապնդման անհրաժեշտությունը: Երկրորդ, մենք կարծիքներ փոխանակեցինք ՉԺՀ-ի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ առեւտրային գործարքի իրականացման վերաբերյալ: Երրորդ` արտահայտեցին հիմնական մտահոգությունները եւ պայմանավորվեցին կարգավորել միմյանց ողջամիտ մտահոգությունները բանակցությունների միջոցով:
Նշվում է նաեւ, որ «կողմերը պայմանավորվել են շարունակել փոխհարաբերությունները հավասարության եւ փոխադարձ հարգանքի հիման վրա` երկու երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական հարաբերությունների առողջ զարգացման եւ համաշխարհային տնտեսության վերականգնման համար լավ պայմաններ ստեղծելու նպատակով»:

Deputy Prime Minister of the State Council of the People’s Republic of China, Liu He, discussed lifting the sanctions and customs duties with the US representative in trade negotiations, Catherine Tai, RIA Novosti reported citing China Central Television.
During the talks, Liu also explained Beijing’s position on China’s economic development model. Representatives of China and the United States expressed the main concerns of their countries and agreed to address them through dialogue.
On July 23, it became known that China has imposed sanctions on former US Secretary of Commerce Wilbur Ross and six other high-ranking Americans. The move was in response to the inclusion of seven senior Chinese officials on the US Treasury blacklist. The reason for such measures by Washington was the arrests of foreign businessmen in Hong Kong.
On July 24, White House spokesperson Jen Psaki said China’s sanctions will not stop the United States. The US government, she said, is ready to continue its policy of restrictions against Beijing.