Կիպրոսցի նկարիչ Ջորջ Գաբրիելը գրեթե կորցրել է ավագ դպրոցի տնօրենի աշխատանքը այն բանից հետո, երբ Հիսուսին ոչ ավանդական միջավայրում պատկերող նրա աշխատանքները առաջացրել են կրոնական եւ պետական առաջնորդների զայրույթը, հաղորդում է Reuters-ը:
62-ամյա Գաբրիելն իր արվեստը օգտագործում է որպես բողոքի միջոց, որպեսզի թիրախավորի այն, ինչ նա համարում է հանրության դժբախտություն: Նրա աշխատանքներից որոշները ոգեշնչված են միջերկրածովյան կղզում բռնկված կոռուպցիոն սկանդալներից, մասնավորապես՝ այժմ վարկաբեկված սխեմայով ներդրումների դիմաց քաղաքացիություն ստանալու թեմայով, որի շրջանակներում հազարավոր հարուստ ներդրողներ անձնագրեր են ստացել:
Նրա կտավներից մեկում պատկերված է նախագահ Նիկոս Անաստասիադեսը՝ լուսապսակը գլխին՝ կանգնած Կիպրոսի ոսկե անձնագրի վրա: Մյուսները թիրախավորում են եկեղեցու թվացյալ հարստությունը, ի հակադրություն կրոնական գործիչների խոնարհության, ինչպիսին է Հիսուս Քրիստոսը, որը պատկերված է փախստականների շրջանում կամ էշի վրա՝ լիմուզինով եկեղեցու առաջնորդի կողքին:
Կղզու ազդեցիկ հույն ուղղափառ արքեպիսկոպոսի բողոքներից հետո Գաբրիելը ենթարկվել է կարգապահական հետաքննության: Եկեղեցին հայտարարել է, որ Հիսուսին մոտոցիկլետով ֆուտբոլասերի կերպարով, մերկ կամ փախստականների ճամբարում պատկերելը «անպարկեշտ» է: Կառավարությունը հայտարարել է, որ Գաբրիելը խախտել է պետական ծառայողի եւ ավագ դպրոցի տնօրենի իր պարտավորությունների ոգին եւ տառը:
Սակայն գործընթացը դադարեցվել է հանրային բողոքից եւ օրենսդիրների աջակցությունից հետո:
«Ոմանք կարող են մտածել, որ ես վիրավորում եմ կրոնը: Դա նրանց իրավունքն է: Ես կրոնին վիրավորելու մտադրություն չեմ ունեցել, ես պարզապես ստեղծագործել եմ առանց որեւէ սահմանափակման»,- ասել է Գաբրիելը, ում աշխատանքները պահվում են նաեւ Չինաստանի թանգարանում: Նրա խոսքով՝ կառավարությունը չի լսել իր վարկածը:

Кипрский художник Джордж Гавриэль почти потерял работу директора средней школы после того, как его работы, изображающие Иисуса в нетрадиционной обстановке,  вызвали гнев религиозных и государственных лидеров, передает Reuters.
62-летний Гавриэль использует свое искусство как средство протеста, чтобы нацелиться на то, что он считает бедами общества. Некоторые из его работ вдохновлены коррупционными скандалами, разразившимися на средиземноморском острове, в частности, теперь дискредитированной схемой получения гражданства за инвестиции, в рамках которой тысячи богатых инвесторов получили паспорта.
На одной из его картин был изображен президент Никос Анастасиадис с нимбом вокруг головы, стоящий на золотом кипрском паспорте. Другие нацелены на кажущееся богатство церкви, противопоставленное смирению религиозных деятелей, таких как Иисус Христос, изображенных среди беженцев или на осле рядом с лидером церкви в лимузине.
После жалоб со стороны влиятельного греческого православного архиепископа острова Гавриил подвергся дисциплинарному расследованию. Церковь заявила, что изображения Иисуса в образе футбольного фаната, на мотоцикле, обнаженного или интернированного в лагере беженцев были «непристойными». Правительство заявило, что Гавриил нарушил дух и букву своих обязательств в качестве государственного служащего и директора средней школы.
Однако процесс был прекращен после общественного протеста и поддержки со стороны законодателей.
«Некоторые люди могут подумать, что я оскорбляю религию. Это их право. У меня не было намерения оскорбить религию, я просто создал произведение без каких-либо ограничений», - сказал Гавриил, чьи работы также хранятся в музей в Китае. По его словам, правительство не прислушалось к его версии.