Կլիմայի փոփոխությունների պայմաններում Վենետիկում ջրհեղեղը խորանում է միջսեզոնում։ 2019 թվականի նոյեմբերին իր պատմության երկրորդ ամենամեծ ջրհեղեղից հետո Վենետիկը ողողվեց եւս չորս ալիքով, որոնք խորացրեցին վենետիկցիների մոտ կլիմայի փոփոխության ազդեցության վատթարացման մտավախությունները:
Վենետիկի յուրահատուկ ռելիեֆը այն հատկապես խոցելի է դարձրել կլիմայի փոփոխության նկատմամբ:Ծովի մակարդակի բարձրացումը մեծացնում է մակընթացությունների հաճախականությունը, որոնք հեղեղում են 1600-ամյա իտալական ծովածոց քաղաքը:
Վենետիկում ծովի մակարդակի բարձրացման ամենավատ սցենարը 120 սանտիմետր է: Սա 50%-ով ավելի բարձր է, քան համաշխարհային միջին ծովի մակարդակը`80 սանտիմետր:

After Venice suffered the second-worst flood in its history in November 2019, it was inundated with four more exceptional tides within six weeks, shocking Venetians and triggering fears about the worsening impact of climate change, AP reported.
Venice’s unique topography, built on log piles among canals, has made it particularly vulnerable to climate change. Rising sea levels are increasing the frequency of high tides that inundate the 1,600-year-old Italian lagoon city, which is also gradually sinking.
Venice’s worse-case scenario for sea level rise by the end of the century is a startling 120 centimeters (3 feet, 11 inches), according to a new study published by the European Geosciences Union. That is 50% higher than the worse-case global sea-rise average of 80 centimeters (2 feet, 7 1/2 inches) forecast by the U.N. science panel.